Prosigna آزمایشی نوین به منظور بررسی عملکرد طیفی از ژن ها در تومورپستان

13 ژوئن 2019

Prosigna چیست؟

Prosigna آزمایشی نوین به منظور بررسی عملکرد طیفی از ژن ها در تومورپستان است. به طور کلی این آزمایش الگوهای فعالیت ژنتیکی سلول های سرطانی بیمار را به منظور فراهم نمودن پیش بینی بسیار دقیق بسیارو شخصی مورد مطالعه و اطلاعات دقیقی در مورد میزان خطر عود مجدد سرطان در اختیار کار درمانی قرار می دهد.

دانشمندان طیفی از الگوهای عملکرد ژنتیکی را در تومورهای پستان مشخص کرده اند که بر اساس آن سرطان پستان به چهار زیرشاخه متفاوت تقسیم می شود. هر یک از این چهار الگوی ژنتیکی می توانند با پاسخ متفاوتی نسبت به شیمی درمانی و خطر عود مجدد سرطان همراه باشد. اهمیت و ضرورت بهره گیری از این الگوی ژنتیکی در درمان سرطان پستان، طی هزاران  مقاله تخصصی پزشکی به اثبات رسیده است.

 

Prosigna با بهره گیری از این اطلاعات ژنتیکی به شما و پزشکتان در تصمیم گیری درباره اینکه آیا درمان های خاص مانند شیمی درمانی ضروری هستند یا خیر کمک می نماید. این آزمایش همچنین با تعیین زیرشاخه های مولکولی سرطان پستان، نیاز درمانی در شما را به برخی داروهای خاص مشخص می نماید.

دقت پیش بینی و عملکرد Prosigna در سنجش میزان خطر عود مجدد سرطان و تعیین نوع سرطان پستان طی تعداد زیادی از پژوهش های مستقل بر روی هزاران خانم دارای سرطان پستان به اثبات رسیده است. نتایج حاصل از این پژوهش ها به طور واضح نشان دادند که Prosigna در مقایسه با سایر آزمایش های مشابه، از اطمینان و قابلیت بالاتری در تعیین الگوهای ژنتیکی و پیش بینی خطر عود مجدد برخوردار است. این مطالعات نشان می دهند که Prosigna اطلاعات دقیق تری به منظور تعیین روش درمان سرطان در اختیار شما قرار می دهد.

 

علاوه بر این استفاده از Prosigna  به وسیله سازمان های مستقل  بین المللی تخصصی و قانونی تایید شده است.

 

باید توجه داشت که آزمایش Prosigna فقط اطلاعات ژنتیکی مربوط به توده سرطان پستان بیمار را در اختیار پزشک قرار می دهد و شامل هیچ گونه اطلاعاتی در مورد خطر ابتلا به سرطان پستان در شجره و خانواده بیماران نمی شود. آزمایش های دیگری برای بررسی این موارد وجود دارند که ممکن است انجام آن ها برای شما مناسب باشد. اما بررسی آن ها هدف آزمایش Prosigna نیست.

 

نحوه عملکرد Prosigna چگونه است؟

این آزمایش بر روی حجم اندکی از بافت تومور پستان  برداشته شده در جراحی آغازین شما صورت می گیرد و هیچ نیازی به نمونه خون و انجام جراحی دوم برای جمع آوری نمونه جدید نیست. برای انجام این آزمایش، آزمایشگاه به منظور دسترسی و انتقال صحیح نمونه تومور شما و تجزیه و تحلیل نتایج آن، با پزشک شما در ارتباط خواهد بود.

از میان هزاران ژنی که در بافت پستان در حال فعالیت هستند Prosigna با بهره گیری و سنجش میزان فعالیت مجموعه ای از ۵۰ ژن خاص، الگوی عملکرد ژنتیکی سرطان شمارا مشخص می کند. این الگوی عملکرد ژنتیکی به عنوان ریز گونه ذاتی سرطان نامیده می شود. سپس اطلاعات ژنتیکی حاصل از این آزمایش با اطلاعات بالینی دیگر همچون ابعاد تومور و میزان گره های لنفاوی درگیر، به منظور تخمین ریسک عود مجدد و شاخص Prosigna ترکیب می شود.

آزمایش Prosigna  چه اطلاعاتی را ارائه می دهد؟

جواب آزمایش Prosigna سه دسته مهم از نتایج را آشکار می کند :

۱- زیر گروه ذاتی سرطان :

این آزمایش سرطان پستان را به چهار دسته ذیل تقسیم می کند : سرطان پستان لومینال A ، سرطان پستان لومینال B ، سرطان پستان غنی شده با HER2 (HER2-entriched) و سرطان پستان شبه بازال  (Basal-like).  این نوع طبقه بندی تومور می تواند اطلاعات مهمی در رابطه با رفتار و پاسخ احتمالی سرطان به درمان در اختیار پزشک شما قرار دهد.

۲- شاخص Progsina

این شاخص یک کمیت عددی در محدوده ۱-۱۰۰ می باشد. مقدار کمتر نشان می دهد که سرطان با احتمال کمی به طور مجدد عود خواهد کرد و مقدار بالاتر نشان می دهد که احتمال عود مجدد سرطان بیشتر است.

۳-خطر عود مجدد

برای خانم هایی که دارای سرطان پستان حساس به تومور هستند  Prosigna به منظور تخمین خطر عود مجدد سرطان طی ۱۰ سال آینده نتایج و ویژگی های ژنتیکی تومور را با اطلاعات بایگانی شده بانوان دارای سرطان پستان هم زیر گروه و هم امتیاز عود با بیمار مورد آزمایش ، مقایسه کرده و نتیجه حاصل از این مقایسه را به صورت درصد احتمال عود مجدد ارائه می نماید.

آیا Prosigna به اطلاعاتی که پیش از این در دسترس پزشک من بوده است می افزاید؟

بدخیمی های پستان را می توان با طیفی ار آزمایش های بالینی و آسیب شناختی بررسی نمود. با این که این آزمایش ها می توانند تا حدی اطلاعاتی در مورد خطر عود مجدد سرطان پستان و اطلاعات پیش بینی کننده پاسخ به درمان بیمار را ارائه دهند، ولی دقت اطلاعات به دست آمده از آن ها محدود می باشد. مطالعات نشان داده است که Prosigna در کنار این اطلاعات جزئیات بیشتر و قابل توجهی را به منظور پیش بینی دقیق تر خطر عود مجدد سرطان را در اختیار شمت قرار می دهد.

به طور اختصاصی نتایج گزارش شده توسط Prosigna بیان کننده این مطلب است که شما با چه احتمالی در معرض خطر عود مجدد سرطان پستان خواهید بود و آیا شیمی درمانی لزوما برای شما ضروری است ، این آزمایش همچنین با تعیین زیرشاخه مولکولی سرطان پستان، نیاز درمانی شما را به برخی از داروهای خاص مشخص می نماید.از این روست که بیان می شود نتایج حاصل از Prosigna به طور مشخص متفاوت تر و قابل اطمینان تر از سایر آزمایش ها می باشد.

با این حال Prosigna تنها روش به منظور برنامه ریزی درمان و مقابله با سرطان شما نیست. تیم پزشکان شما مهم ترین گروهی هستند که به شما در مورد انتخاب آزمایش و درمان مناسب کمک می کند.

انجام Prosigna چه مدت طول می کشد؟

هدف ما این است که نتیجه آزمایش Prosigna شما ظرف ۴ هفته از زمان دریافت نمونه بافت توموری ارائه شود. با این حال، زمان ارائه نتایج تحت تاثیر عوامل مختلفی همچون طول مدت دریافت نمونه تومور شما از آزمایشگاه آسیب شناسی است که لزوما تحت کنترل ما نیست.

چرا Prosigna را باید انتخاب کرد؟

Prosigna اولین آزمایش ژنتیکی به منظور تعیین زیرگونه ذاتی (Intrinsic Subtype) سرطان پستان است که در ایران ارائه می گردد، بنابراین این آزمایش اطلاعات کاربردی بیشتری نسبت به سایر آزمایش ها در اختیار شمت و پزشک شما قرار می دهد. دانستن زیرگونه ذاتی یا همان خصوصیات مولکولی سرطان پستان به تنهایی اطلاعات ارزشمندی در مورد پیش آگهی سرطان و استفاده از برخی درمان خاص در اختیار پزشک شما قرار می دهد.

Prosigna امکان اندازه گیری خطر عود مجدد سرطان شما را دقیق تر از هر منبع دیگری که امکان دریافت این اطلاعات از آن طریق وجود داشته باشد، فراهم می کند.

Prosigna دارای تاییدیه از سازمان غذا و داروی امریکا برای تعیین خطر عود مجدد سرطان پستان در ۱۰ سال آینده پس از تشخیص اولیه می باشد.

استفاده از آزمایش Prosigna برای چه افرادی مناسب است :

  • بیماران مبتلا به سرطان پستان با گیرنده های هورمونی
  • افراد مبتلا به سرطان پستان با یا بدون درگیری گره های لنفاوی
  • اگر چه تاییدیه اولیه آزمایش Prosigna برای خانم های مبتلا به سرطان پستان بعد از یائسگی بود ولی مطالعات بعدی عملکرد دقیق این آزمایش در خانم های مبتلا به سرطان پستان قبل از یائسگی را نیز نشان داد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال شده در اخبار, انواع آزمایش, مقاله‌ها, مولکولی توسط دکتر سمیرا ساعی‌راد | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,