HPV و افزایش ابتلا به سرطان گلو

27 دسامبر 2021

ممکن است درباره ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و نقش آن در سرطان دهانه رحم چیزهای زیادی شنیده باشید، اما این ویروس مقاربتی می تواند نوع دیگری از سرطان را نیز ایجاد کند.

نرخ سرطان اوروفارنکس، که در قسمت میانی گلو رخ می دهد، در میان مردان مسن در سراسر ایالات متحده و در بین زنان در جنوب شرقی و غرب میانه در حال رشد است

محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه تگزاس در حال بررسی وقوع این موارد بوده‌اند و همچنین دریافته‌اند که افراد مبتلا به تومورهای بزرگ و میزان مرگ و میر مرتبط با آن در دهه گذشته افزایش یافته است.Ashish Deshmukh، نویسنده این مطالعه، گفت: در گذشته سرطان دهان و حلق تا حد زیادی در بین افراد جوان یک مسئله بود.” اکنون این تغییر در بین گروه‌های جوان و میانسال مشاهده می گردد، اما در میان افراد مسن‌تر، اکنون در حال افزایش می باشد.Deshmukh ، دانشیار دپارتمان مدیریت، سیاست و سلامت جامعه گفت که ممکن است سال ها طول بکشد تا عفونت HPV به سرطان گلو تبدیل شود.Deshmukh گفت: “افزایشی که اکنون در بین افراد مسن مشاهده می کنیم، احتمالاً ناشی از عفونت هایی است که ممکن است فرد در دوران جوانی به آن آلوده شده باشد.محققان با استفاده از آمار ملی سرطان و داده های مرگ و میر، بیش از ۲۶۰۰۰۰ مورد سرطان دهان و حلق و نزدیک به ۱۱۱۳۰۰ مرگ را بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۷ شناسایی کردند.میزان بروز در مردان سالانه تقریباً ۳ درصد و در زنان زنان در مناطق غرب میانه و جنوب شرقی به طور متوسط ​​۲% می باشد.  

بیش از ۷۰ درصد از این نوع سرطان ها توسط HPV ایجاد می شوند. به گفته محققان، در صوزت واکسیناسیون نوجوانان ، تا ۹۰ درصد قابل پیشگیری می باشد.واکسن HPV باید قبل از ابتلا به ویروس تزریق شود.

بر اساس توصیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده بهترین سن تجویز واکسن، بین ۱۱ تا ۱۲ سال و قبل از شروع فعالیت جنسی می باشد. مخصوصا با توجه به افزایش شریک جنسی در نسل آینده، تجویز واکسن بیشتر توصیه می گردد.

منبع: JAMA Otolaryngology – Head & Neck Surgery.