یافته های جدید در مورد بهترین رژیم غذایی مغز

9 ژانویه 2022
اگر می‌خواهید در سال ۲۰۲۲ بهترین خود باشید، کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای کمک به عملکرد مغزتان در بهترین حالت ممکن انجام دهید. در حالی که برخی از عادات، مانند نوشیدن بیش از حد نوشیدنی یا مصرف بیش از حد کافئین، ممکن است ذهن شما را تحت تاثیر قرار دهد، برخی دیگر، مانند ورزش کافی و رعایت برنامه خواب سالم، می تواند به هوشیار نگه داشتن مغز شما کمک کند. غذاهایی که می خورید نیز می توانند تفاوت زیادی ایجاد کنند. اکنون، تحقیقات جدید نشان می دهد که رعایت رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند به محافظت در برابر زوال شناختی کمک کند.

در این مطالعه که در مجله بریتانیایی تغذیه منتشر شد، محققان گروهی متشکل از ۹۰۰ بزرگسال را که طی یک دوره حدودا سه ساله با زوال شناختی مواجه بودند، بررسی کردند. آنها به رژیم غذایی هر فرد امتیازی دادند که بر اساس میزان رعایت اصول رژیم غذایی مدیترانه ای در انتخاب های غذایی آنها انجام شد. محققان با مقایسه این اطلاعات با معیارهای سلامت شناختی – به ویژه حافظه، زبان، ادراک بصری و عملکرد اجرایی- دریافتند که پیروی از این رژیم با کاهش قابل توجهی کاهش شناختی مرتبط است.در واقع، افرادی که امتیاز رژیم غذایی مدیترانه‌ای ۱۰ امتیاز بالاتر (در مقیاس ۰ تا ۵۵) داشتند، طی یک سال ۷ درصد کاهش شناختی آهسته‌تری داشتند. علاوه بر این، محققان دریافتند هر وعده اضافی از سبزیجات، پیشرفت زوال شناختی را بیش از ۲ درصد کند می کند.

این مطالعه با مجموعه‌ای از شواهد مزایای قدرتمند این رژیم برای مغز را نشان می‌دهد. مطالعه روی بیش از ۵۰۰ سالمند که در اوایل سال ۲۰۲۱ توسط محققان دانشگاه ادینبورگ منتشر شد، نشان داد که رژیم غذایی مدیترانه‌ای با مهارت‌های فکری بهتر در آینده مرتبط است.

مطالعه دیگری که در اوایل سال ۲۰۲۱ در Alzheimer’s & Dementia منتشر شد: مجله انجمن آلزایمر، که بیش از ۵۰۰۰ شرکت کننده را طی دو دهه دنبال کرد، نشان داد که پیروی از یک رژیم غذایی مدیترانه ای سخت می تواند مغز را تقریباً ۶ سال جوان تر نگه دارد. فهرستی از تحقیقاتی که به همین نتیجه می رسند همچنان ادامه دارد.

رژیم غذایی مدیترانه ای شامل خوردن چربی های تک غیراشباع مانند آجیل یا روغن زیتون است. دریافت مقدار زیادی ویتامین، مواد معدنی و فیتوکمیکال ها (ترکیبات مفید موجود در گیاهان)؛ و مصرف نمک به مقدار متوسط. مزایای دیگر این رژیم شامل کاهش خطر بیماری قلبی، افزایش طول عمر و کمک به باروری است.

منبع: https://www.eatthis.com/news-best-diet-for-brain-study

ارسال شده در اخبار, مقاله‌ها توسط دکتر سمیرا ساعی‌راد | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,