کم خونی و ویتامین B12

10 نوامبر 2019

ضرورت ویتامین B12 برای بدن :
حدود ۶ درصد از مردم در ایالات متحده و انگلیس از کمبود ویتامین B12 رنج می برند. این وضعیت توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان یک مشکل بهداشت جهانی شناخته شده است که می تواند میلیون ها نفر را تحت تأثیر قرار دهد.

کمبود B12 معمولاً با علائمی چون خستگی شدید ، کمبود انرژی ، ضعف عضلات و حتی مشکلات حافظه مشخص می شود. نه تنها این ، بلکه می تواند منجر به تعدادی از مشکلات جدی سلامتی ، مانند آسیب عصبی غیر قابل برگشت ، اضطراب یا افسردگی یا اختلالاتی شود که بر هماهنگی ، تعادل و گفتار تأثیر می گذارد.
در حالی که برخی از نقص های B12 به دلیل رژیم غذایی ایجاد می شود ، شایع ترین دلیل پایین بودن سطح B12 در سراسر جهان یک اختلال خود ایمنی به نام کم خونی است. این یک نوع مزمن B12 کم است که در صورت عدم درمان طولانی مدت می تواند عواقب جدی بر سلامتی داشته باشد.
با این حال ، از آنجا که علائم بیماری به طور معمول شبیه سایر شرایط رایج است ، اغلب به عنوان افسردگی یا اضطراب تشخیص داده می شود. نه تنها این بیماری باعث پریشانی جسمی نمی شود ، بلکه در شرایطی که بیماری در حالت مزمن قرار می گیرد می تواند حتی آسیب جدی روانی ایجاد کند .
ویتامین B12 یک ویتامین محلول در آب است که در محصولات جانبی حیوانات مانند گوشت ، ماهی و لبنیات یافت می شود. منابع دیگر شامل غلات غنی شده ، نان و شیرهای گیاهی است.
افرادی که مرتباً محصولات حیوانی مصرف نمی کنند در معرض خطر کمبود B12 هستند. برای کاهش این خطر ، به گیاهخواران توصیه می شود حداقل روزانه سه میکروگرم B12 از طریق غذاهای غنی شده یا با مصرف یک مکمل معمولی B12 مصرف کنند.

سلول ها پروتئینی به نام “فاکتور ذاتی” تولید می کنند که برای جذب ویتامین ضروری است. افراد مبتلا به کم خونی ، آنتی بادی هایی بر علیه فاکتور ذاتی ایجاد می کنند که هر عامل ذاتی تولید شده را از بین می برد.
بنابراین ، بدون فاکتور ذاتی برای اتصال به مواد غذایی ، آنها قادر به تولید B12 نیستند.
بدون B12 بدن قادر به تولید گلبولهای قرمز خون کافی نیست. این کمبود و اختلال همچنین می تواند به دلیل ضعف و مشکل در معده ایجاد شود. به طور مثال به دلیل گاستریت آتروفیک ، التهاب مزمن در معده اتفاق بیفتد.
تخمین زده می شود از هر ۱۰۰۰۰۰نفر پنج نفر در انگلستان دچار کم خونی شدید هستند. این بیماری در هر سنی ممکن است بوجود بیاید و علائم در هر زمان ممکن است شروع شود. با این حال ، این بیماری در افراد بالای ۶۰ سال شایع است ، زیرا افراد مسن بیشتر احتمال دارد به گاستریت آتروفیک مبتلا شوند ، که خطر کمبود B12 را افزایش می دهد.
۲۰ درصد دیگر برای تشخیص مناسب دو سال یا بیشتر صبر کرده بودند. برای بسیاری از افراد ، علائم در ابتدا به یک سبک زندگی پرحرارت و یا به عنوان اضطراب یا افسردگی تشخیص داده می شدند.
سطح پایین B12 می تواند منجر به آسیب عصبی شود ، زیرا این ویتامین برای تولید میلین ، که سلولهای عصبی را از آسیب محافظت می کند ، ضروری است. علائم پایین B12 در ابتدا ممکن است با احساس سوزن شدن یا بی حسی در دست و پا یا مشکل در تعادل همراه باشد.
اگر کم خونی درمان نشود ، علائم می تواند ناتوان کننده و آسیب عصبی برگشت ناپذیر را با خود داشته باشد.
هنگامی که کمبود ویتامین B12 به دلیل رژیم غذایی ضعیف ایجاد می شود ، با تجویز قرص B12 یا تزریق هیدروکسی کوبالامین درمان می شود. پس از رفع کمبود ، می توان با تغییر رژیم غذایی یا مرتباً مصرف مکمل ، سطح ویتامین را در بدن کنترل کرد

ارسال شده در دانستنی ها توسط دکتر سمیرا ساعی‌راد | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,