کدام غذاها می توانند به شیردهی کمک کنند؟

29 سپتامبر 2019

در مورد غذاهایی که شیردهی را افزایش می دهند ، تحقیقات بسیار کمی صورت گرفته است. با این حال ، موارد زیر ممکن است تولید شیر مادر را تشویق کند:
جو دوسر
غذاهایی که به جو دوسر شیردهی کمک می کنند
جو دوسر حاوی فیبر ، آهن ، منیزیم و روی است.
طبق گزارش های حکایات حکایتی حک شده ، جو دوسر یکی از بهترین مواد غذایی برای تقویت عرضه شیر است. همچنین منبع خوبی از مواد مغذی است که برای زنان و نوزادان شیرده بسیار مهم است.
این مواد مغذی عبارتند از: فیبر ، آهن ، منیزیم ، فلز روی
طبق گفته های گروه پزشکی خانواده و بهداشت جامعه دانشگاه ویسکانسین ، میزان بالای آهن جو دوسر ممکن است دلیل محبوبیت آن در زنان شیرده را توضیح دهد. مقادیر کم آهن در مادران می تواند میزان شیر را کاهش دهد.

دانه شنبلیله

نتایج یک مطالعه قدیمی ، از سال ۲۰۱۱ ، نشان می دهد که نوشیدن سه فنجان چای شنبلیله در روز ، منجر به افزایش قابل توجه در تولید شیر مادر می شود. با این حال ، همه تحقیقات از این یافته پشتیبانی نمی کنند.
طبق اعلام مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه (NCCIH) ، شنبلیله ممکن است باعث شود:
اسهال
وخیم تر شدن علائم آسم
شیر مادر ، ادرار و عرق برای ایجاد بوی “افرا”
NCCIH همچنین به زنان توصیه می کند که در هنگام بارداری از شنبلیله خودداری کنند ، زیرا ممکن است بر روی انقباضات رحم تأثیر بگذارد. آنها هشدار می دهند که کمبود تحقیق در مورد خطرات ناشی از شنبلیله هنگام شیر دادن وجود دارد.

سیر
خوردن سیر یا مصرف مکمل های سیر ممکن است در برخی از خانم ها شیردهی را تقویت کند. اگرچه هیچ تحقیقی برای اثربخشی آن وجود ندارد .
با این وجود ، مصرف زیاد سیر باعث می شود شیر مادر بوی بدی بگیرد . بعضی از نوزادان این بو را دوست ندارند و در نتیجه ممکن است برای دوره های کوتاهتر تغذیه شوند.

دانه رازیانه
تخم رازیانه یکی از ترکیبات رایج در چای ها و مکمل های موجود در بازار برای افزایش تولید شیر مادر است. برخی افراد برای رفع گاز و نفخ از تخم رازیانه نیز استفاده می کنند. برخی مطالعات گزارش می کنند که مصرف رازیانه در هنگام شیردهی می تواند باعث افزایش حجم و چربی شیر شود و به کودک در افزایش وزن کمک کند.

غذاهای سرشار از پروتئین
پروتئین برای تولید شیر مادر ضروری است و برای تغذیه و حمایت رشد از مادر به نوزاد منتقل می شود.
به همین دلیل ، زنان شیرده روزانه به ۲۵ گرم پروتئین اضافی احتیاج دارند.
برای اطمینان از تأمین ثبات شیر ، خوردن مقدار زیادی غذای سرشار از پروتئین ضروری است.
منابع خوب پروتئین عبارتند از:
گوشت بدون چربی ،تخم مرغ ، لوبیا و عدس ، آجیل و دانه ها ، ماهی یک منبع قوی دیگر پروتئین است.

نمونه هایی از سبزیجات سبز برگ شامل موارد زیر است:
سبزی چغندر ، جعفری ، اسفناج
خوردن طیف گسترده ای از سبزیجات هنگام شیر دادن فواید دیگری برای مادر و نوزاد دارد. طبق برخی تحقیقات ، ممکن است نوزادان شیرخوار در سن های بالاتر به خوردن میوه و سبزیجات ترغیب شوند .

جوانه یونجه
یونجه نوعی نخود فرنگی است. مردم یونجه جوانه زده را در سالادها ، وعده های غذایی دیگر ، به عنوان چای و به عنوان یک مکمل رژیم غذایی مصرف می کنند. یونجه ممکن است مزایای متوسطی برای شیردهی داشته باشد.

دانه کنجد
در مکزیک ، برخی از زنان شیرده برای افزایش تولید شیر ، کیک دانه کنجد مصرف می کنند. این دانه ها سرشار از کلسیم هستند ، که ممکن است برخی از تأثیرات آنها را روی شیر مادر توضیح دهد.

دریافت کلسیم به ویژه در دوران بارداری و شیردهی برای سلامتی استخوان مادر و نوزاد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مصرف بسیار کمی از مواد معدنی در حین شیردهی می تواند منجر به شیر با محتوای کلسیم پایین شود.
برای مادران شیرده ، میزان توصیه شده روزانه کلسیم ۱۰۰۰ میلی گرم است. فقط ۳ قاشق غذاخوری دانه کنجد بیش از ۲۵ درصد از این مقدار را تأمین می کند.

سایر نکات مربوط به شیردهی سالم
انتخاب رژیم غذایی می تواند شیردهی را پشتیبانی کند ، اما روش های بسیاری دیگر نیز برای افزایش عرضه شیر وجود دارد. این شامل:

خیلی زود بعد از زایمان شیردهی کنید
کاهش استرس از طریق مدیتیشن و ورزش
پوشیدن یک سینه بند مناسب
اجتناب از الکل و نیکوتین

مادران می توانند از طریق ترکیبی از تغییرات رژیم غذایی و شیوه زندگی ، میزان شیر مادر را افزایش دهند.

به عنوان مثال ، خوردن سبزیجات سبز برگ بیشتر ، غذاهای غنی از پروتئین و گیاهان و بذرهای خاص ممکن است از شیردهی سالم حمایت کند. همچنین مصرف طیف گسترده ای از غذاهای مغذی فواید دیگری برای مادر و نوزاد خواهد داشت.

ارسال شده در اخبار توسط دکتر سمیرا ساعی‌راد | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,