ژنتیک در دیابت

4 ژانویه 2020

دیابت یک بیماری پیچیده با انواع مختلفی است و دلیل مشخصی ندارد. اگر سابقه ابتلا به یک نوع دیابت در خانواده یک فرد وجود داشته باشد ، ممکن است خطر ابتلا به همان وضعیت را بیشتر داشته باشد.
عوامل ژنتیکی می تواند برخی افراد را نسبت به برخی از انواع دیابت آسیب پذیرتر کند. با این وجود ، ممکن است فرد شرایط را به ارث نبرد و ممکن است راه هایی برای کاهش خطر وجود داشته باشد. به عنوان مثال ، دانستن اینکه دیابت نوع ۲ چه تاثیری در اعضای خانواده دارد ، می تواند فرد را ترغیب به انجام اقدامات پیشگیری کند.

همچنین ، آگاهی از سابقه خانوادگی ممکن است در تشخیص زودرس کمک کند. این به نوبه خود ، ممکن است به شخص کمک کند تا از برخی از عوارض جلوگیری کند.

نقش عوامل ژنتیکی در بین انواع دیابت متفاوت است..
ا افزایش سریع شیوع ، دیابت به یکی از دلایل عمده مرگ و میر در سراسر جهان تبدیل شده است. براساس آخرین مطالعات ، اطلاعات ژنتیکی در پیش بینی خطر دیابت و درمان ضد دیابتی فردی نقش بسزایی دارند.

دانستن اینکه ژن ها ، سبک زندگی و محیط چگونه بر دیابت تأثیر می گذارند ، می تواند فرد را به حداقل رساندن خطر ابتلا به بیماری و عوارض آن تشویق کند.
شیوع دیابت نوع ۲ (T2D) به دلیل افزایش رشد اقتصادی و تغییر شیوه زندگی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به سرعت در حال افزایش است. طبق یک گزارش اخیر ، تعداد دیابتی ها تا سال ۲۰۳۰ در سراسر جهان به ۴۳۹ میلیون نفر می رسد. بنابراین ، برای مهار این بیماری همه گیر جهانی ، راهکارهای پیشگیری و درمان دیابت ضروری است.

ارسال شده در دانستنی ها توسط دکتر سمیرا ساعی‌راد | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,