پریناتولوژی (طب جنین و مادر)

15 ژانویه 2020

متخصص طب مادر و جنین (پریناتولوژیست) کیست؟
متخصص طب مادر و جنین یا پریناتولوژیست، یک متخصص زنان و زایمان است که در زمینهٔ بارداری‌های پرخطر آموزش دیده است. این متخصص بخشی از تیمی است که شامل متخصص زنان و زایمان، ماما، نئوناتولوژیست یا همان نوزادشناس، متخصص ژنتیک، پاتولوژیست مجرب جنین و متخصصان آزمایشگاهی و گاهی یک پزشک خانواده است که با همکاری هم اطمینان حاصل می‌کنند که خانم‌های تحت نظرشان در طول بارداری مراقبت‌‌های کامل و کافی دریافت می‌کنند.
برای جلوگیری از وقوع بیماری‌های مادرزادی و اختلالات جنین و بیماری‌های ژنتیکی و همچنین سایر موارد و بیماری‌های خاص در جنین، بهتر است قبل از باردار شدن به یک پزشک متخصص زنان زایمان و دارای فلوشیپ پریناتولوژی مراجعه کنید. مشاوره پزشکی پیش از بارداری مهم‌ترین کاری است که می‌توانید قبل از باردار شد و به ویژه برای پیشگیری از وقوع بیماری‌های ارثی انجام دهید.

 • چه زنانی حتماً باید به متخصص طب مادر و جنین مراجعه کنند؟
  بیماری‌های فشار خون، عفونت و خونریزی از مهم‌ترین عوامل مرگ و میر مادران در دوران بارداری محسوب می‌شود، چون متأسفانه بیشتر زنان بیمار یا دچار مشکلات خاص، تازه بعد از باردار شدن به پزشک مراجعه می‌کنند. بنابراین، بهترین حالت این است که زنان مبتلا به یک عارضه مزمن قبل از باردار شدن به متخصص طب مادر و جنین مراجعه کنند. بنابراین، خانمی که هر کدام از عارضه‌های زیر را دارد، لازم است به متخصص پریناتولوژی ارجاع داده شود:
  آمنیوسنتز و CVS
  جواب مشکوک در غربالگری اول و دوم
  دیابت
  فشار خون بالا
  مشکلاتی در بارداری قبلی، مثل زایمان زودرس
  بیمار یا زخمی شدن در طول بارداری
  نقص مادرزادی جنین یا مشکل رشد
  بارداری دوقلویی یا چندقلویی؛ بسته به نوع دوقلوها و تخصص ماما یا پزشک در مدیریت این بارداری‌‌های خاص
  چرا مراجعه به متخصص طب مادر و جنین اهمیت دارد؟
  ارجاع داده شدن به متخصص طب مادر و جنین ممکن است باعث نگرانی مادر باردار یا نزدیکانش شود، اما ویزیت این متخصص به مادر و کودک آینده بیشترین شانس یک بارداری و تولدی سالم را می‌دهد. بیشتر زنانی که بارداری پرخطر دارند، اگر مراقبت‌های لازم را دریافت می‌کنند دچار مشکلی نمی‌شوند.
  برخی زنان در طول بارداری به مراجعه به متخصص زنان و زایمان خودشان ادامه می‌دهند و تنها به طور دوره‌ای به متخصص طب مادر و جنین مراجعه می‌کنند. برای برخی دیگر، تمام مراقبت‌های لازم را متخصص طب مادر و جنین ارائه می‌کند. اینکه در طول بارداری باید چند بار به این متخصص مراجعه شود به شرایط مادر باردار ارتباط دارد، اما بارداری پرخطر معمولاً نیازمند ویزیت‌ها و سونوگرافی‌های بیشتری است.

 نویسنده: خانم دکتر نرگس ندیم زاده 

آدرس مطب خانم دکتر ندیم زاده: کرج خیابان شهید بهشتی، بعد از زیر گذر طالقانی به سمت میدان شهدا، برج آراد

شماره تماس:  ۰۹۳۸۲۲۳۸۷۳۷، ۰۲۶۳۴۹۹۰۲۱۲، ۰۲۶۳۴۹۹۰۲۲۵

 

 

ارسال شده در دانستنی ها توسط دکتر سمیرا ساعی‌راد | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,