ویروس HIV (ایدز)

11 دسامبر 2019

HIV یک ویروس نقص ایمنی بدن انسان است. این  ویروس با از بین بردن سلول‌های مهم بدن به نام لنفوسیت‌های T(تحت عنوان  CD4 مثبت) که با بیماری و عفونت مبارزه می‌کنند، سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند. هنگامی‌که تعداد لنفوسیت‌های Tدر فرد آلوده به HIV تا حد معینی سقوط کند، شخص مستعد ابتلا به مجموعه‌ای از بیماری‌ها می‌شود که در حالت معمول، بدن می‌تواند آن‌ها را مهار کند. ایدز عبارت است از مجموعه‌ای از نشانه‌ها که به علت عفونت مزمن HIV ایجاد می‌شود. در این مرحله پس از یک دوره طولانی که حتی می‌تواند بیش از ده سال طول بکشد، ویروس زیاد شده و با کاهش تعداد لنفوسیت‌های T CD4+، سطح ایمنی فرد پایین آمده و مستعد ابتلا به عفونت‌های فرصت‌طلب می‌شود.
عفونتHIV بدون درمان، می‌تواند منجر به ایدز (نشانگان اکتسابی کمبود ایمنی) شود. افرادی که مبتلا به ایدز هستند، سیستم  ایمنی بسیار آسیب‌دیده دارند که باعث عفونت‌های شدید می‌شود که به‌طورمعمول افراد سالم را آلوده نمی‌کند درنهایت ممکن است عفونت منجر به مرگ ‌شود.

انتقال بیماری
این ویروس می‌تواند از طریق تماس جنسی (مرد با زن، مرد با مرد و زن با زن)، از طریق خون و فرآورده‌های خونی آلوده (مثلاً از طریق به‌کارگیری وسایل مشترک تزریق ماند سوزن یا سرنگ) و از طریق مادران آلوده به شیرخواران در طول بارداری، حول‌وحوش زایمان و یا از طریق تغذیه با شیر مادر منتقل شود ، توجه داشته باشید این ویروس از طریق دست دادن ، عطسه و سرفه ، آب دهان ، لمس ، منتقل نخواهد شد . همچنین اگر شریک جنسی دارید که مبتلا است قبل از هرگونه اقدامی به پزشک مراجعه کنید . 

درمان
برخلاف برخی از ویروس‌های دیگر، بدن انسان نمی‌تواند به‌طور کامل از وجود ویروسHIV در بدن رها شود. درمان قطعی در حال حاضر وجود ندارد، اما با مراقبت‌های پزشکی مناسب، HIV می‌تواند کنترل شود. داروهایی که برای درمان HIV استفاده می‌شود، درمان ضد رتروویروسی یاART است. این داروها میزان ویروس افراد را به تعداد کمی کاهش می‌دهند و آن‌ها می‌توانند زندگی طولانی و سالم داشته باشند. قبل از معرفی ART در اواسط دهه ۱۹۹۰، افراد مبتلا به اچ آی وی بعد چند سال به بیماری ایدز مبتلا می‌شدند. امروز، کسی که مبتلا به HIV است و قبل از اینکه بیماری پیشرفت کند درمان شود، می‌تواند طول عمر طبیعی داشته باشد و به میزان افراد سالم زندگی کند.

جالب است بدانید که طبق جدید ترین یافته ها : 

ابوت ، یک شرکت تجهیزات پزشکی و خدمات بهداشتی آمریکایی ، اخیراً از کشف یک گونه جدید از ویروس HIV خبر داد که محققان پزشکی را یک قدم جلوتر از ویروس نگه می دارد. محققان یافته های خود را در ژورنال سندرم نقص ایمنی اکتسابی منتشر کردند و توضیح دادند که زیرگروه ویروس یافت شده با نام HIV-1 Group M ، زیرگروه L نامگذاری شده است و اولین بار جهش در گروه M را از سال ۲۰۰۰ کشف کرده است. ویروس های گروه M آنهایی هستند که مسئولیت بحران جهانی ایدز را بر عهده داشتند. ویروس گروه M را می توان در جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) در صحرای آفریقا ردیابی کرد و نمونه ای با نام نمونه CG-0018a-01 در سال ۲۰۰۱ به عنوان بخشی از مطالعه پیشگیری از HIV از انتقال مادر به کودک (PMTCT) جمع آوری شد. . با کشف سریع جهش ، محققان و مراکز پزشکی قادر به مهار و مطالعه ویروس و همچنین توسعه درمانها و پیش بینی و یافتن جهش های جدید ویروس هستند. از ابتدای همه گیر جهانی ایدز ، ۷۵ میلیون نفر به ویروس HIV آلوده شده اند و ۳۷٫۹ میلیون نفر امروز با ویروس زندگی می کنند.” در دهه های گذشته گام های بزرگی در زمینه تحقیقات HIV برداشته شده است ، که منجر به درمان مؤثر افراد آلوده ، داروهای پیشگیری از اچ آی وی برای بیماران پرخطر و تلاش های بیشتر برای یافتن یک درمان نهایی برای این بیماری شده است. اکتشاف Abbott اقدام بزرگی در این تحقیقات محسوب می شود ، که به جوامع پزشکی اجازه می دهد ژنوم ویروس و چگونگی جهش آن در آینده را درک کنند.
این جهش با استفاده از فناوری تعیین توالی نسل بعدی کشف شده است ، که به محققان اجازه می دهد  ژنوم کامل را با سرعت بالاتر و هزینه های پایین تر بسازند. ابوت از این فناوری جدید استفاده کرد و آن را با “تکنیک های جدید” همراه کرد تا بتواند در شناخت دققی تر ویروس اقدام کند.
دکتر ماری راجرز ، دانشمند اصلی و رئیس برنامه جهانی نظارت بر این ویروس ، در یکی از این تحقیقات گفت: “شناسایی ویروس های جدید مانند این همانند جستجوی سوزن در یونجه است. دانشمندان در ادامه می گویند ما با پیشبرد تکنیک های خود و استفاده از فناوری تعیین توالی نسل بعدی ، سوزن را با آهنربا بیرون می کشیم. همانطور که ابوت بیان کرد. این یافته ها همچنین نشان می دهد که چگونه محققانHIV در سطح جهانی باهم در ارتباط هستند و قصد دارند تا یافته های خود و سویه جدید را با سایر محققان به اشتراک بگذارد. همانطور که یکی از دانشمندان این دپارتمان در دانشگاه میسوری – کانزاس سیتی ، توضیح می دهد ، در دنیایی که به طور فزاینده ای متصل است ، دیگر نمی توانیم به ویروس ها فکر کنیم. توضیح ، این کشف به ما یادآوری می کند که برای پایان دادن به بیماری همه گیر HIV ، ما باید همچنان از این ویروس که به طور مداوم در حال تغییر است پیش بینی هایی کنیم و از آخرین پیشرفت های فناوری و منابع برای نظارت بر تکامل آن استفاده کنیم. 

منبع: