ویروس آبله میمونی

9 ژوئن 2022

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) تا ۲ ژوئن ۲۰۲۲، موارد آبله میمون در ۲۷ کشور مختلف غیر بومی گزارش شده است: انگلستان، اسپانیا، پرتغال، کانادا، ایالات متحده، هلند، ایتالیا، آلمان، فرانسه، آرژانتین، مکزیک، مراکش، امارات متحده عربی، اتریش، بلژیک، چک، دانمارک، فنلاند، مجارستان، ایرلند، اسرائیل، مالت، نروژ، اسلوونی، سوئد، سوئیس و استرالیا.

سؤالات رایجی درباره آبله میمون پرسیده میشود مانند:

  • آبله میمونی چیست؟
  • از کجا آمده؟
  • چگونه منتقل می شود؟
  • علائم چیست؟
  • توصیه های بهداشت عمومی چیست؟
  • آیا واکسن آبله از ابتلا به بیماری پیشگیری می کند؟
  • آیا این ویروس عامل همه گیری ویروسی بعدی است؟

با مواردی که در تعدادی از کشورها گزارش شده است، عفونت آبله میمون انسانی به عنوان یک تهدید بیماری عفونی جدید حتی در بحبوحه همه گیری کووید-۱۹ که به تدریج رو به کاهش است، باعث نگرانی جهانی شده است.

ویروس آبله میمون چیست؟

آبله میمون عضوگروهی از ویروس‌ها در جنس Orthopoxvirus است که شامل، آبله گاوی و آبله شتر است. ویروس آبله میمون برای اولین بار در تابستان سال ۱۹۵۸ به عنوان یک بیماری پوستی غیر کشنده شبیه آبله در میمون های اسیر در یک موسسه تحقیقاتی در دانمارک کشف شد.نام آبله میمون اشتباه است زیرا جوندگان آفریقایی (موش و سنجاب) به عنوان مخزن طبیعی ویروس عمل می کنند، در حالی که اعتقاد بر این است که میمون ها و دیگر پستانداران میزبان تصادفی هستند.

اولین بار چه زمانی آبله میمون در انسان گزارش شد؟

اولین مورد شناخته شده آبله میمون انسانی در جمهوری دموکراتیک کنگو در سال ۱۹۷۰ در یک پسر ۹ ماهه با بیماری آبله مانند، غیر کشنده گزارش شد.از آن زمان، موارد پراکنده انسانی در بسیاری از کشورهای آفریقای مرکزی و غربی رخ داده است و عفونت در کودکان و بزرگسالان جوان شایع‌تر است.

آبله میمون چگونه منتقل می شود؟

انتقال از طریق تماس فیزیکی نزدیک با حیوانات یا انسان، مایعات بدن آنها، ذرات قطرات آلوده از ترشحات تنفسی یا ضایعات پوستی عفونی، و به طور غیرمستقیم از طریق “فومیت ها” (اشیاء بی جان مانند ملحفه ها، حوله ها، و سطوح سخت که ممکن است مملو از ذرات ویروس عفونی باشند( رخ می دهد.راه های رایج انتقال ،گزش حیوانات و مصرف گوشت حیوانات، در مناطق بومی است. عفونت های ثانویه در میان تماس های نزدیک واکسینه نشده در حدود ۱۲٫۳ درصد از تماس های خانگی و ۳٫۳ درصد از افراد دیگر رخ می دهد.

اولین بار چه زمانی آبله میمون در کشورهای غیر آفریقایی گزارش شد؟

اولین عفونت آبله میمون انسان در سال ۲۰۰۳ در ایالات متحده رخ داد. شیوع چند ایالتی شامل ۸۷ کودک و بزرگسال جوان به تماس نزدیک با سگ های دشتی آلوده که به عنوان حیوان خانگی از یک توزیع کننده حیوانات به دست آمده بودند نسبت داده شد. منبع نهایی عفونت، موش های وارداتی گامبیایی بودند که عفونت را به سگ های دشتی منتقل کردند. هیچ مرگ انسانی وجود نداشت، اگرچه سه کودک بیماری شدیدی را تجربه کردند.قبل از سال ۲۰۲۲، چندین مورد مرتبط با سفر در بریتانیا، اسرائیل، سنگاپور و ایالات متحده در میان افرادی که از نیجریه بازدید کرده بودند گزارش شده بود.

درباره شیوع جهانی آبله میمون در کشورهای غیر بومی چه می دانیم؟

در ۷ می ۲۰۲۲، مقامات بهداشت عمومی در بریتانیا از یک مورد عفونت وارداتی آبله میمون انسانی در مسافری که از نیجریه بازمی‌گشت مطلع شدند. از آن زمان تاکنون، بیش از ۵۵۰ مورد تایید شده عفونت انسانی در بریتانیا و ۲۹ کشور دیگر گزارش شده است همچنین در میان مردانی که همجنس گرا میباشند بسیار بیشتر بوده است، اگرچه ویروس از راه جنسی منتقل نمی شود.

علائم آبله میمون چیست؟

ظاهر بالینی عفونت آبله میمون انسان شبیه آبله است، اما معمولاً خفیف‌تر است. بر خلاف آبله میمون، آبله یک بیماری ریشه کن شده است، هیچ مخزن حیوانی ندارد و معمولاً غدد لنفاوی را تحت تأثیر قرار نمی دهد.دوره نهفتگی آبله میمون در انسان بین ۴ تا ۲۱ روز است و به دنبال یک مرحله، یک تا پنج روزه تب، لرز، تعریق، خستگی و بزرگ شدن غدد لنفاوی حساس در گردن و کشاله ران است.مرحله بعدی شامل یک راش چند مرحله‌ای است که از لکه‌های کوچک پوستی به پاپول‌ها (برجستگی‌های کوچک روی پوست) و سپس وزیکول‌ها (برجستگی‌های کوچک پر از مایع شفاف) و سپس جوش‌ها (برجستگی‌های کوچک پر از چرک) تبدیل می‌شود. اینها بیشتر در صورت، کف دست و کف پا دیده می شوند. پوسچول ها با ایجاد زخم یا پوسته پوسته شدن در دو تا چهار هفته بعد برطرف می شوند. افراد در معرض تماس همچنین ممکن است دچار گلودرد، سرفه و یا بثورات در غشاهای مخاطی دهان شوند.

شدت عفونت آبله میمون چقدر است؟

این بیماری معمولاً خفیف است، اگرچه ممکن است بیماری شدید شود و مرگ رخ دهد. دو نوع ژنتیکی رایج ویروس آبله میمون وجود دارد: نوع آفریقای مرکزی و گونه آفریقای غربی. مرگ و میر ۳٫۶ درصد برای نوع غرب آفریقا و ۱۰٫۶ درصد برای گونه آفریقای مرکزی در مناطق بومی گزارش شده است.با این حال، در هیچ یک از موارد گزارش شده در خارج از آفریقا تا به امروز هیچ مورد مرگ و میر رخ نداده است. همه موارد تایید شده از شیوع سال ۲۰۲۲ در ۳۰ کشور غیر بومی به دلیل نوع غرب آفریقا بوده است.

آیا توصیه های بهداشت عمومی دیگری برای آبله میمون وجود دارد؟

افرادی که به آبله میمون مبتلا هستند باید از ماسک های جراحی استفاده کنند و ضایعات پوستی باید تا زمان بهبودی پوشانده شوند. وسایل استفاده شخصی مانند حوله و ملحفه نباید به اشتراک گذاشته شود. سطوحی که مکرراً لمس می شوند باید به طور مرتب ضدعفونی شوند، لباس های آلوده باید شسته شوند و تا رفع بیماری از تماس با اعضای خانگی و غیرخانگی خودداری شود.کارکنان مراقبت‌های بهداشتی باید از دستکش، روپوش و محافظ تنفسی با ماسک‌های N95 و محافظ‌های صورت استفاده کنند و در حین مراقبت از بیماران مبتلا به آبله میمون، بهداشت دست‌ها را رعایت کنند. بیماران آبله میمون تایید شده یا مشکوک باید بستری شوند و با اقدامات احتیاطی از طریق هوا، قطرات و انتقال تماسی جدا شوند تا زمانی که دیگر مسری نباشند.

آیا واکسن آبله از آبله میمون محافظت می کند؟

واکسن آبله  که قبل یا بعد از قرار گرفتن در معرض آبله میمون تجویز می شود ممکن است از اثرات عفونت آبله میمون انسان جلوگیری کند یا آن را کاهش دهد. با این حال، عوارض جانبی نادر اما جدی از واکسن های نسل قدیمی آبله گزارش شده است. نسل جدیدتر، واکسن زنده غیرقابل تکثیر اکنون در دسترس است و برای استفاده در همه جمعیت ها، از جمله آنهایی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، ایمن تلقی می شود.کمیته کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در ایالات متحده در مورد شیوه‌های ایمن‌سازی، پیشگیری قبل از مواجهه (واکسیناسیون قبل از قرار گرفتن در معرض ویروس) با واکسن نسل جدید را برای کارگران آزمایشگاهی که آزمایش‌های تشخیصی آبله میمون انجام می‌دهند و همچنین برای کارکنان مراقبت‌های بهداشتی که واکسن آبله را تجویز می‌کنند، توصیه می‌کند. مراقبت از بیماران مبتلا به آبله میمون (نام تجاری آن Jynneos در ایالات متحده، Imvamune در کانادا و Imvanex در اروپا است.)

در کانادا و سایر کشورهای توسعه یافته، افرادی که قبل از سال ۱۹۷۲ به دنیا آمده اند، احتمالاً علیه آبله واکسینه شده اند. اگرچه ایمنی بدن به دنبال واکسیناسیون با افزایش سن کاهش می‌یابد، اما به نظر می‌رسد که ایمنی مادام‌العمر پس از واکسیناسیون آبله در افراد سالم عادی است و اثر محافظت متقابل آن در برابر آبله میمون ۸۵ درصد است.

آیا آبله میمون اپیدمی ویروسی بعد از کروناست؟

ظهور بیماری‌های عفونی مانند آبله میمون‌ها در مناطق غیرآندمیک، با توجه به تجربه ما با COVID-19، اضطراب زیادی ایجاد کرده است. آبله میمون یک بیماری استوایی نادیده گرفته شده تا زمان شیوع فعلی در جهان توسعه یافته، بود. اما مسیر این موارد، همراه با الگوی انتقال در آفریقا، نشان می دهد که ویروس همه گیر نخواهد شد.

عدد پایه تولید مثل (R0)، معیاری برای سرایت ویروسی، که در آن R0 برابر با تعداد عفونت‌های ثانویه منتقل شده از یک مورد منفرد در یک جمعیت غیرایمن است، برای نوع آفریقای مرکزی ۰٫۶ تا ۱٫۰ و برای غرب بسیار کمتر است. نوع آفریقایی در مقابل، R0 برای نوع Omicron SARS-CoV-2 تقریباً ۱۰ است و R0 برای سرخک بین ۱۱ تا ۱۸ است. R0 برای نوع غرب آفریقای ویروس آبله میمون ممکن است برای حفظ انسان به انتقال انسان به خارج از مناطق بومی نوشته شده توسط Sameer Elsayed، استاد پزشکی، آسیب شناسی و پزشکی آزمایشگاهی، و اپیدمیولوژی و آمار زیستی، دانشگاه غربی. این مقاله اولین بار در The Conversation منتشر شد.