واکسن ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV

5 اکتبر 2019

بیش از ۲۰۰ نوع ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV وجود دارد که حدود ۴۰ نوع از آنها می تواند از نظر جنسی گسترش یابد. واکسن Gardasil ، که به زن و مرد اعطا می شود ، فرد را از هفت نوع پرخطر (ایجاد سرطان) HPV و همچنین دو نوع ایجاد بیشتر زگیل های دستگاه تناسلی محافظت می کند. این واکسن در جنگ علیه HPV بسیار حیاتی است.

HPV دستگاه تناسلی یک عفونت فراگیر است ، بیش از ۸۰ درصد افرادی که تا به حال از نظر جنسی فعال بوده اند ، تا سن ۴۵ سالگی حداقل یک نوع از آن را کسب کرده اند. حدود ۴۰ نوع وجود دارد که می تواند از طریق تماس جنسی (دستگاه تناسلی یا دهانی) گسترش یابد. برخی از انواع HPV از نظر پزشکی بیشتر مورد نگرانی هستند زیرا می توانند باعث سرطان دستگاه دستگاه تناسلی (دهانه رحم ، واژن ، روده ، آلت تناسلی یا مقعد) و دهان و حلق شوند. انواع کم خطر فقط باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود.

در بیشتر موارد ، HPV به تنهایی از بین می رود ، اما هرگز نمی توان پیش بینی کرد که چه کسی به زندگی با آن در طولانی مدت ادامه خواهد داد. هنگامی که یک نوع HPV پرخطر باقی بماند ، به این معنی که توسط سیستم ایمنی بدن پاک نمی شود و خطر ابتلا به سرطان وجود دارد. هرچه ویروس طولانی تر در بدن بماند ، این خطر بیشتر است.

مطالعات فعلی به ما می گوید ۱۵ نوع HPV مسئول بیشتر سرطان ها و پیش سازهای مربوط به HPV است و دو نوع از آنها – انواع ۱۶ و ۱۸ – باعث ۷۰ درصد سرطان های دهانه رحم می شوند. حتی وقتی HPV بدون نتیجه از بدن پاک شود ، می توان دردناک ، استرس زا و هزینه بار باشد به دلیل تکرار پاپ اسمیر و آزمایش های لازم برای اطمینان از وجود ویروس و مطمئن شدن از سرطان زا نبودن آن . 

بیشتر زگیل های تناسلی در اثر HPV نوع ۶ و ۱۱ ایجاد می شوند. بعضی از زگیل های تناسلی میتوانند خوش خیم باشند ، یعنی نمی توانند سرطانی شوند و اغلب فقط ایجاد خارش میکنند . البته بیشتر افراد به دلایل روحی و عدم اعتماد به نفسی که ایجاد میکند دوست ندارند آنها را روی پوست خود ببینند که باید در نظر گرفت رهایی از زگیل تناسلی به طور دائم می تواند سخت و زمان بر باشد.

واکسن Gardasil فرد را از هفت نوع پرخطر HPV (از جمله ۱۶ و ۱۸) و همچنین دو نوع مهم ایجاد کننده زگیل های دستگاه تناسلی محافظت می کند بنابراین واکسن بسیار مؤثر است و برای همه افراد بین ۹ تا ۴۵ سال توصیه می شود. کشورهایی که توجه بیشتری به استفاده از واکسن دارند ، در پیشگیری از سرطان گردن رحم و سرطان و همچنین زگیل های تناسلی افت قابل توجهی داشته اند .

ارسال شده در اخبار, دانستنی ها توسط دکتر سمیرا ساعی‌راد | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,