هورمون عشق و درمان چاقی

10 اکتبر 2019

چگونه اکسی توسین بر مناطق پاداش در مغز تأثیر می گذارد
اکسی توسین ممکن است یک داروی امیدوارکننده برای چاقی باشد. تحقیقات بر روی هورمون اکسی توسین در ایالات متحده نشان داده این هورمون با مدارهای مغزی که در رفتار خوردن نقش دارند ، تعامل دارد.
دکتر لیا کرام ، محقق اصلی این پژوهش در این باره می گوید: اکسی توسین با پرخوری و چاقی در ارتباط است.
محققان برای دستیابی به یافته های قبلی خود ، که نشان می دهد اکسی توسین باعث فعال شدن بخشی از سیستم پاداش مغز به نام ناحیه تگمنتوس شکمی (VTA) می شود.
مرکز تحقیقات چاقی تغذیه در هاروارد ، مرکز تحقیقات چاقی تغذیه بوستون و مؤسسات ملی بهداشت بودجه این تحقیق را حمایت کردنند.
محققان ، ۱۰ مرد جوان را که اضافه وزن یا چاقی داشتند و به طور کلی صورت سالم بودند را بررسی کردنند و دو بار آزمایشات تحقیقات خود را تکرار کردند و در آنجا یک دوز از اسپری بینی اکسی توسین دریافت کردند.
شرکت کنندگان از این که ماده ای را برای معالجه دریافت کرده بودند بی خبر بودند. بعد از گذشت ۱ ساعت ، آنها در حالی که تحت تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی قرار گرفتند به تصاویر غذاهای پر کالری و اشیاء غیرغذایی نگاه می کردند و همزمان این روش تصویربرداری عصبی تغییرات جریان خون در مغز این ۱۰ مرد جوان را اندازه گیری می کرد.
آنها پی بردنند ، اکسی توسین باعث تضعیف اتصال عملکردی بین VTA و مناطق مغزی مربوط به انگیزه مواد غذایی هنگامی که شرکت کنندگان عکسهایی از غذاهای پر کالری دیدند شدند.
هنوز هیچ عارضه جانبی گزارش شده از این درمان گزارش نشده است.
وی گفت: این مطالعه هیجان انگیز است زیرا نشان می دهد که اکسی توسین مسیرهای مغز را بطور خاص در طول پاسخ به غذاهای بسیار خوشبو و با ارزش ، تعدیل می کند.

ارسال شده در دانستنی ها توسط دکتر سمیرا ساعی‌راد | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,