هشدار کارشناسان در مورد مصرف مکمل

4 ژانویه 2022

بر اساس شواهد علمی اخیر، بسیاری از کارشناسان سلامت مصرف مولتی ویتامین ها یا مکمل ها را توصیه نمیکنند. (استثنا ویتامین C و ویتامین D هستند که دکتر آنتونی فائوچی، کارشناس ارشد بیماری های عفونی کشور، علناً آنها را توصیه کرده است و می گوید داده ها نشان می دهد که به بهبود ایمنی کمک میکنند.) در سال‌های اخیر، پس از یک متاآنالیز بزرگ در سال ۲۰۱۹ در جانز هاپکینز که شامل ۴۵۰۰۰۰ نفر بود، نشان داد که مولتی ویتامین ها و مکمل ها خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سرطان، زوال شناختی، مرگ پس از حمله قلبی یا سکته مغزی، یا به طور کلی مرگ زودرس شما را کاهش نمی‌دهند.اخیرا متخصصان در مورد مصرف یک مکمل خاص هشدار می دهند زیرا می تواند مضر باشد.

کارشناسان هشدار می دهند که از مصرف این مکمل خودداری کنید

در ماه مه، گروه ویژه حفاظتی ایالات متحده (USPTF) پیش‌نویس بیانیه‌ای را در وب‌سایت خود منتشر کرد و گفت که رسماً توصیه می‌کند از مصرف مکمل‌های بتاکاروتن خودداری کنید. اعضای کارگروه گفتند مطالعات نشان می‌دهد که مکمل‌های بتاکاروتن ممکن است شانس ابتلا به سرطان ریه را در افرادی که در حال حاضر در معرض خطر بالاتری هستند (مانند افرادی که سیگار می‌کشند یا در محل کار در معرض آزبست قرار گرفته‌اند) افزایش دهد.علاوه بر این، پنج مطالعه نشان دادند که «خطر آماری قابل‌توجهی برای مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی» در افرادی که مکمل‌های بتاکاروتن مصرف می‌کردند، پس از ۴ تا ۱۲ سال پیگیری وجود داشت.

بتاکاروتن می تواند مضر باشد:

جان وانگ MD، از مرکز پزشکی Tufts در بیانیه ای گفت : شواهد نشان می‌دهد که مصرف ویتامین E هیچ فایده‌ای ندارد ولی بتاکاروتن می‌تواند مضر باشد، زیرا خطر ابتلا به سرطان ریه را در افرادی که از قبل در معرض خطر هستند، مانند افرادی که سیگار می‌کشند، افزایش می‌دهد و همچنین خطر مرگ بر اثر بیماری قلبی یا سکته مغزی، را افزایش می‌دهد. “

بتاکاروتن چیست؟

بتاکاروتن یک کاروتنوئید یا یک ماده شیمیایی گیاهی طبیعی است که یکی از چندین رنگدانه قرمز، نارنجی و بنفش موجود در میوه ها و سبزیجات است. به طور طبیعی در غذاهایی مانند هویج، کلم بروکلی، اسفناج، سیب زمینی شیرین و زردآلو یافت می شود. میوه ها و سبزیجات برای سلامتی شما عالی هستند و شواهد نشان می دهد که مصرف این چنین غذاهایی در روز خطر بیماری قلبی، سرطان، دیابت، فشار خون بالا و چاقی را کاهش می دهد. اما جداسازی برخی مواد شیمیایی از میوه ها و سبزیجات به شکل مکمل داستان متفاوتی است. بهترین راه، خوردن یک رژیم غذایی متنوع با مقدار زیادی میوه و سبزیجات و سایر غذاهای کامل مغذی است. دکتر لری آپل، مدیر مرکز پیشگیری، اپیدمیولوژی و تحقیقات بالینی جان هاپکینز ولچ، گفت: قرص ها میانبر برای سلامتی بهتر و پیشگیری از بیماری های مزمن نیستند. ” خوردن یک رژیم غذایی سالم، حفظ وزن سالم، و کاهش میزان چربی اشباع شده، چربی ترانس، سدیم و قندی که می خورید سایر توصیه های تغذیه میباشد.

منبع: https://www.eatthis.com/news-beta-carotene-warning