سرطان پروستات را جدی بگیرید!

5 نوامبر 2019

از آنجایی که میزان ابتلا به سرطان پروستات در حال افزایش است دانشمندان میخواهند که مردان آگاهی خود را در مورد سرطان پروستات افزایش دهند و می خواهند مردان را ترغیب کنند که سطح PSA خود را بررسی کنند.

آنتی ژن اختصاصی پروستات یا PSA ، پروتئینی است که توسط سلولهای موجود در پروستات تولید می شود. اندازه گیری سطح PSA در اواخر دهه ۱۹۸۰ به عنوان روشی برای تشخیص سرطان اولیه پروستات گسترده شد. که این آزمایش بسیار موفق بود. تعداد تشخیص های جدید سرطان پروستات در هر سال پس از شروع غربالگری PSA به شدت افزایش یافت.

اما به تعبیری دیگر ،اندازه گیری PSA نتوانست کاری را انجام دهد که از اهمیت بیشتری برخوردار باشد. در حالی که تشخیص های جدید سرطان افزایش یافته است ، مرگ و میر در سرطان بسیار پایدار مانده و تغییر چشم گیری نکرده است. در حقیقت ، حتی با بررسی هایی در سال ۲۰۱۳ با محوریت موضوع آزمایش PSA هیچ کاهشی در مرگ و میر گزارش نشد . اما در یک مطالعه تصادفی غربالگری سرطان پروستات ، کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان پروستات را پس از ۱۳ سال پیگیری مشاهده کرد که در آن مرگ و میر تنها به ۰٫۱ درصد کاهش یافته است. در نتیجه ، در کانادا مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه بر علیه سرطان پروستات آزمایش PSA را راهی برای پیشگیری از ابتلا به سرطان پروستات توصیه می کند.

مشکلاتی حول محور این آزمایش وجود دارد و آن هم گاها نشان دادن مثبت کاذب بودن در آزمایش است. در حالی که سلولهای سرطانی پروستات PSA تولید می کنند ، سلولهای عادی پروستات نیز این کار را انجام می دهد. همچنین بسیاری از موارد غیر از سرطان پروستات می تواند باعث افزایش میزان PSA شود. عفونت پروستات ، به نام پروستاتیت ، می تواند باعث افزایش میزان PSA شود و حتی ممکن است در اثر فعالیت جنسی اخیر فرد افزایش PSA اتفاق بیوفتد. همچنین افزایش سطح PSA میتواند به علت افزایش سن و وزن بدن باشد . در نظر ذاشته باشید بسیاری از داروهای مورد استفاده برای درمان پروستات بزرگ شده می توانند سطح PSA را کاهش دهند.

در مردان مبتلا به هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) ، سطح PSA نیز می تواند افزایش یابد. با افزایش سن ، غده پروستات رشد می کند و مانع از خروج ادرار از مثانه می شود. بنابراین ، افزایش سطح PSA ممکن است ناشی از BPH باشد نه یک تشخیص سرطان. کافی است بگوییم ، تفسیر یک تست PSA لزوماً آسان نیست و بسیاری از مردان ، تقریباً از هر پنج نفر ، یک بیوپسی مثبت کاذب و بی مورد دارند.

هنگامی که سطح PSA سرطان را تشخیص می دهد ، درمان این مردان با جراحی ، پرتودرمانی و شیمی درمانی غیر ضروری است زیرا این نوع سرطان پروستات معمولاً متاستاز نمی شود و باعث ایجاد علائم نمی گردد. اگر آزمایش PSA هرگز انجام نشده باشد ، شاید این مردان از تشخیص خود بی خبر بمانند. در حقیقت ، میزان بقای پنج ساله سرطان پروستات با ۹۸ درصد کاملاً بالاست. بنابراین ، درمانهای تهاجمی برای این سرطانهای کم خطر ممکن است مناسب نباشد و نظارت فعال و پیگیری نزدیک ، به طور کلی در این موارد ترجیح داده شود.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که ما در مورد غربالگری سرطان پروستات صحبت می کنیم ، این بدان معناست که آزمایش مردان بدون علائمی انجام می شود. آزمایش PSA در مردان دارای علائم یا سرطان پروستات تأیید شده برای نظارت بر پاسخ به درمان نقش دارد. اما برای اکثریت قریب به اتفاق جمعیت ، آزمایش PSA مزایای نامشخصی دارد که ممکن است از خطرات و عوارض بیوپسی ها و درمان های غیر ضروری پیشی بگیرد. و درنهایت یاداور می شویم که بیشتر مردان با سرطان پروستات می میرند ، نه از سرطان پروستات.