درباره آکنه چه میدانید؟

14 نوامبر 2019

آکنه
اگرچه دیدن آنها دشوار است ، اما صورت شما مملو از فولیکول ها و منافذ مو است. هنگامی که این سلولها به سلولهای سرطانی و یا سلولهای مرده پوست متصل می شوند ، می تواند باعث ایجاد سرهای سفید ، سرهای سیاه و جوشها شود که به همه آنها آکنه گفته می شود. نه تنها به صورت چسبیده ، آکنه می تواند بر روی گردن ، قفسه سینه ، شانه ها ، کمر و باسن ایجاد شود. به دلیل تغییرات هورمونی در بدن آنها ، آکنه در بین نوجوانان شایع تر است ، اما می تواند در افراد در سنین مختلف تأثیر بگذارد.

آکنه در اثر تولید بیش از حد روغن در پوست ایجاد می شود. در کنار سلول های مرده پوست و باکتری ها ، این روغن اضافی می تواند منافذ پوست را مسدود کند و منجر به برجستگی های ناخوشایند و جوش های چرک شود. هورمون ها ، داروها ، استرس و برخی مواد غذایی مانند شکلات همه می توانند آکنه را تشدید کنند. آکنه مسری نیست و به دلیل بهداشت ضعیف ایجاد نمی شود – در واقع پاکسازی بیش از حد یا شستشوی بیش از حد سخت می تواند آن را بدتر کند.

آکنه با یک معاینه ساده در مطب پزشک تشخیص داده می شود.” هیچ آزمایشی برای آکنه وجود ندارد. به ندرت ،  ممکن است برای زنان آزمایش خون هورمونی تجویز شود که شرایطی مانند بارداری را جستجو کنند ، زیرا بعضی از داروهای آکنه در دوران بارداری قابل استفاده نیستند. “

طبق گزارش کلینیک مایو ، زنان احتمالاً سالهاست که دچار آکنه و خاموش شدن آکنه می شوند ، و این میزان شعله ور شدن در هفته قبل از قاعدگی به دلیل نوسانات هورمونی شایع تر است. “در بزرگسالان مسن ، بروز ناگهانی آکنه شدید ممکن است علائم بیماری زمینه ای باشد که نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشد.”

ده ها صابون بدون نسخه ، شستشو ، کرم و پمادهایی وجود دارند که ممکن است از آکنه تسکین یابد. متخصص پوست شما همچنین ممکن است داروهای قدرتمندتری را برای کمک به پاکسازی موارد شدیدتر یا مداوم آکنه تجویز کند.
“داروهایی که وسیع الطیف هستند ، ممکن است در صورت داشتن آکنه های قرمز و متورم لازم باشد که این نوع درمان معمولاً برای درمان کیست آکنه و ندولها لازم است. پزشک شما ممکن است یک یا چند درمان دیگر را نیز تجویز کند از جمله:

آنتی بیوتیک ها ، که به از بین بردن باکتری ها و کاهش التهاب کمک می کنند.
قرص های ضد بارداری و سایر داروهای تنظیم کننده هورمون ها.
ایزوترتینوئین ، یک داروی مشتق از ویتامین A ، که تنها درمانی است که روی انواع آکنه ها کار می کند
لیزر و نور درمانی ، که می تواند باکتری ها را کاهش دهد.
لایه برداری های شیمیایی ، که لایه بالایی سلول های مرده را از بین می برد ، به جلوگیری از انسداد منافذ آنها کمک می کند.

هر ضایعه پوستی آکنه نیست!

عفونت های ویروسی : بعضی از ویروس ها می توانند باعث ایجاد بثورات ناخوشایند و جوشهای خارش شده روی پوست شوند. از جمله این موارد : ابله مرغان. این بیماری بسیار مسری در کودکان ناشی از ویروس واریسلا زوستر است. باعث ایجاد خارش فوق العاده خارش دار و تاول در تمام بدن می شود. اغلب قبل از پخش شدن در مناطق دیگر روی سینه ، پشت و صورت شروع می شود. علاوه بر بثورات ، آبله مرغان باعث تب ، خستگی ، از بین رفتن اشتها و سردرد می شود. اگرچه این بیماری در کودکان بسیار شایع است ، بزرگسالان می توانند به بیماری آبله مرغان مبتلا شوند و این یک بیماری جدی است. واکسن آبله مرغان از سال ۱۹۹۵ در ایالات متحده موجود است.زخمهای سرد همچنین گاهی اوقات به نام تاول تب ایجاد می شود ، زخم های سرد در و اطراف لب ایجاد می شود. این ویروس ها ناشی از ویروس تبخال هرپس ، مربوط به ویروس تبخال است که باعث تبخال دستگاه تناسلی می شود. HSV-1 از طریق تماس نزدیک با شخصی که دارای ویروس است منتقل می شود. 

آیا سرطان پوست با آکنه در ارتباط است؟ خیر!

انجمن سرطان آمریکا گزارش داده است که سرطانهای پوستی “شایعترین نوع سرطان” هستند. بنیاد سرطان پوست گزارش می دهد که بیش از ۹،۵۰۰ نفر هر روز در ایالات متحده مبتلا به سرطان پوست تشخیص داده می شوند ، و هر نفر دو نفر از آن می میرند. ساعت فریلینگ می گوید: “به طور معمول در مناطقی از پوست که در معرض نور خورشید قرار دارد ، سرطان پوست با رشد غیر طبیعی سلولهای پوستی تعریف می شود.” سه نوع عمده سرطان پوست وجود دارد : سرطان سلول بازال. سرطان سلولهای پایه – قسمت تحتانی اپیدرم – شایعترین نوع سرطان پوست است که حدود ۸۰٪ موارد سرطان پوست را شامل می شود.

ارسال شده در دانستنی ها توسط دکتر سمیرا ساعی‌راد | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,