دانشمندان مولکول جدیدی را کشف کردند که حتی کشنده ترین سرطان را از بین می برد:

12 ژوئن 2022

اخیراً، گروهی از افراد مبتلا به سرطان رکتوم، پس از درمان به صورت آزمایشی، این بیماری در آن ها ازبین رفت. این یک آزمایش بسیار کوچک بود که توسط پزشکان مرکز سرطان مموریال اسلون کترینگ نیویورک انجام شد و در آن بیماران دارویی به نام dostarlimab را به مدت شش ماه مصرف کردند. در پایان آزمایش، تک تک تومورهای آنها ناپدید شد.

اکنون، در پیشرفت دیگر، ترکیب جدیدی که توسط دکتر Jung-Mo Ahn، محقق دانشگاه تگزاس در دالاس سنتز شده است، می تواند طیف وسیعی از سرطان های غیرقابل درمان، از جملهtriple-negative breast cancer را از بین ببرد و فرد را سالم نگه دارد و سلول های سالم را بدون آسیب باقی می گذارد.او از ضعف در سلول‌هایی که تاکنون توسط سایر داروها هدف قرار نمی‌گرفتند، استفاده کرد.

چند گزینه برای بیماران مبتلا به triple-negative breast cancer:

Ahn، نویسنده و دانشیار شیمی و بیوشیمی دانشگاه دالاس در دانشکده علوم طبیعی و ریاضیات، بیش از یک دهه است که روی مولکول‌های کوچکی کار می‌کند که عملکرد پروتئین-پروتئین در سلول‌ها را مورد هدف قرار می‌دهند. پیش از این، او ترکیبات درمانی بالقوه ای برای سرطان سینه و سرطان پروستات مقاوم به درمان ایجاد کرده بود.

Anh و همکارانش در تحقیقات فعلی خود، ترکیب جدیدی را که او سنتز کرده بود به نام ERX-41 را برروی سلول‌های سرطان سینه آزمایش کردند. آنهایی که دارای گیرنده‌های استروژن (ERs) بودند و آنهایی فاقد گیرنده های استروژن بودند.

در حال حاضر، درمان‌های موثری برای بیماران مبتلا به سرطان پستان ER مثبت وجود دارد، اما تنها چند گزینه درمانی برای بیماران مبتلا به Triple-Negative Breast Cancer (TNBC) وجود دارد. این دارو فاقد گیرنده های استروژن، پروژسترون و فاکتور۲ رشد اپیدرمی انسانی است. TNBC بر زنان زیر ۴۰ سال تأثیر می گذارد و نتایج بدتری نسبت به سایر انواع سرطان سینه دارد.

ترکیب ERX-41 سلول‌های سالم را نمی‌کشد، اما سلول‌های تومور را بدون توجه به اینکه سلول‌های سرطانی گیرنده‌های استروژن دارند، از بین می‌برد. Triple-Negative Breast Cancer را بهتر از سلول های ER مثبت از بین برد.

این در آن زمان برای ما مبهم بود. ما می دانستیم که باید چیزی غیر از گیرنده های استروژن در سلول های TNBC را هدف قرار دهد، اما نمی دانستیم آن چیست.

بدون عوارض جانبی در موش های سالم:

به زودی، محققان کشف کردند که ERX-41 به لیپاز اسید لیزوزومال A (LIPA)، یک پروتئین سلولی متصل می شود. LIPA در ساختار سلولی به نام شبکه آندوپلاسمی یافت می شود، اندامکی که پروتئین ها را پردازش می کند.

برای اینکه یک سلول تومور سرطانی به سرعت رشد کند، باید پروتئین های زیادی تولید کند و این باعث ایجاد استرس در شبکه آندوپلاسمی می شود. سلول های سرطانی به طور قابل توجهی LIPA را بیشتر از سلول های سالم تولید میکند.

با اتصال به LIPA، ERX-41 پردازش پروتئین را در شبکه آندوپلاسمی مسدود می کند، که منجر به مرگ سلولی می شود. این تیم مولکول را روی موش های سالم آزمایش کردند و متوجه شدند که هیچ عارضه بدی ندارد.

Triple-Negative Breast Cancer بسیار موذیانه است. این سرطان، زنان را در سنین پایین هدف قرار می دهد. تهاجمی است و در برابر درمان بسیار مقاوم است.

می تواند کشنده ترین سرطان را شکست دهد:

محققان این ترکیب را به موش هایی که دارای انواع تومورهای سرطانی انسانی بودند، دادند و تومورها کوچکتر شدند.این مولکول همچنین سلول های سرطانی را در بافت انسانی از بیمارانی که تومورهایشان را برداشته بودند، از بین برد.

آنها دریافتند که ERX-41 در برابر سایر انواع سرطان با استرس بالا شبکه آندوپلاسمی ، از جمله سرطان های پانکراس و تخمدان که به سختی قابل درمان هستند و گلیوبلاستوما، تهاجمی ترین و کشنده ترین سرطان اولیه مغز، موثر است.

https://interestingengineering.com/new-molecule-kills-deadliest-cancer

 

ارسال شده در اخبار, دانستنی ها, مقاله‌ها توسط دکتر سمیرا ساعی‌راد | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,