جهش های خود به خودی ژنتیکی در جنین علت بخش بزرگی از موارد Dementia است

16 اکتبر 2018

بر اساس مطالعات جدید در دانشگاه کمبریج، دانشمندان پیشنهاد می کنند که جهش های خود به خودی DNA در زمانی که مغز جنین در حال تکامل است ممکن است به توضیح علت جنون در افرای که سابقه خانوادگی ندارند کمک کند. تعداد زیادی از بیمارانی که از زوال عقل، آلزایمر و پارکینسون رنج می برند در خانواده خود سابقه ابتلا به این بیماری ها را ندارند؛ این مسئله تشخیص افراد در معرض خطر را برای پزشک مشکل می کند. محققین معتقدند که ژنتیک در ابتلا به این بیماری ها نقش دارد، اما نمی دانند چطور افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به جنون ندارند به این بیماری دچار می شوند.

فرضیه ای که دانشمندان برای توضیح موارد غیر وراثتی جنون مطرح کرده اند این است که احتمالا این افراد تحت تأثیر جهش های سوماتیک در ژن های خاصی قرار گرفته اند که در ارتباط با بیماری های تحلیل برنده اعصاب (Neurodegenerative disease) هستند. جهش سوماتیک یک تغییر ژنتیکی است که در جریان تقسیم سلولی، بعد از بارداری رخ می دهد.

بر اساس نتایج این تحقیق زمانی که یک جنین در رحم در حال تکامل است، جهش های ژنتیکی خود به خودی خاصی می تواند در مغز در حال تکامل رخ بدهد. این جهش ها در نهایت به شکل جزایری در سلول های مغز تکامل یافته خود را نشان می دهند، و وقتی فرد وارد بزرگسالی می شود منجر به گسترش پروتئین های سمی می شود که عامل ابتلا به بیماری های تحلیل برنده اعصاب هستند.

منبع:

ارسال شده در اخبار توسط دکتر سمیرا ساعی‌راد | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,