جهش در یک ژن خاص مرتبط با چاقی شدید است

18 اکتبر 2018

پیشرفت های اخیر در ژن درمانی به محققین برای کشف دلیل ژنتیکی بیماری ها انگیزه می دهد. به دلیل اینکه چاقی در دنیا در حال تبدیل شدن به یک اپی دمی است بسیاری از دانشمندان در پی یافتن فاکتورهای ژنتیکی هستند که می تواند منجر به چاقی شود. در یک مطالعه جدید دانشمندان روی پروفایل های ژنتیکی کودکانی تمرکز کرده اند که در ناحیه خاصی از پاکستان زندگی می کنند. این جمعیت از این جهت ارزشمند است که در مطالعه قبلی ثابت شده که چاقی شدید در این جمعیت در بیش از ۳۰ درصد از موارد منشا ژنتیکی دارد. محققان روی یک ژن خاص که با نام آدنیلات سیکلاز ۳ (ADCY3) خوانده می شود متمرکز شده اند. این ژن کد کننده پروتئینی است که وظیفه کنترل اشتها و همچنین حس بویایی را به عهده دارد. وقتی این ژن دچار جهش می شود، تولید این پروتئین حیاتی تحت تأثیر قرار گرفته و منجر به اختلالاتی در انواعی از عملکردهای زیستی می شود.

محققین تصریح می کنند که مطالعات اولیه روی ADCY3 موش نشان می دهد که فقدان این ژن منجر می شود که موش ها چاق شوند؛ همچنین این موش ها فاقد حس بویایی هستند که این اختلال با نام Anosmia خوانده می شود. تکرار این آزمایش روی انسان ثابت کرد که افرادی که دچار Anosmia هستند در ژن ADCY3 خود جهش دارند.

دانشمندان پیشنهاد می کنند که شناسایی ژن های کلیدی مانند ADCY3 این امکان را به وجود می آورد که داروهای جدیدی برای درمان چاقی کشف شود.

منبع

ارسال شده در اخبار توسط دکتر سمیرا ساعی‌راد | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,