تفاوت آمینوسنتز و cell free DNA در چیست ؟

15 دسامبر 2019

۱٫تست cell free DNA یک تست غربالگری می باشد ولی آمینوسنتز یک تست تشخیصی است

 

 

۲٫آیا تفاوت تست تشخیصی و غربالگری را می دانید ؟ در غربالگری cell free DNA فقط این موضوع بررسی می شود که حاملگی در معرض خطر است یا نه و میزان خطر برآورد می شود و در صورت مثبت بودن باید با تست تشخیصی آمینوسنتز تایید شود .

۳٫دقت آمینوسنتز ۱۰۰% است ولی دقت cell free DNA 99% است .

۴٫نامه سقط قانونی توسط پزشکی قانونی فقط در صورتی که آمینوسنتز یک ناهنجاری را تایید کند صادر می شود و جواب Cell Free DNA مورد تایید پزشکی قانونی نمی باشد .

۵٫با انجام تست آمینوسنتز طی ۳ روز میتوان با گرفتن جواب اوژانسی از جواب آزمایش آگاه شد ولی در مورد Cell Free DNA نتیجه پس از ۲-۳ هفته مشخص می شود و امکان گذشتن از زمان سقط قانونی وجود دارد.

۶٫آزمایش Cell Free DNA یک آژمایش خون ساده است ، آمینوسنتز نمونه گیری از مایع آمنیون جنین است .

۷٫ در خانم های چاق جواب نمی دهد .

۸٫ برای هر دو این آزمایشات نیاز به ناشتایی نیست و همچنین منع غذایی وجود ندارد

۹٫در صورت مصرف هرگونه قرص (آسپرین ، هپارین و….) پزشک خود را قبل از انجام آزمایش آگاه کنید .

۱۰٫در صورت داشتن هماتوم یا خونریزی قبل از انجام آزمایش آمینوسنتز پزشک خود را مطلع کنید .

زمان سقط قانونی در ایران تا چند هفتگی می باشد ؟ سقط قانونی در ایران تا ۱۸ هفته و شش روز است .

 

در بسیاری از مراکز نمونه گیری مایع آمنیون و آزمایش ژنتیک در دو محل جداگانه انجام می گردد. از آنجایکه مایع آمنیون حاوی سلولهای جنینی زنده می باشد، جهت کیفیت بهتر کشت کروموزومی و نتیجه آزمایش بهتر است هر دو عمل در یک مرکز انجام گردد و هر گونه جابه جایی و تغییر دمایی سبب از بین رفتن و کاهش سلولهای زنده جنینی خواهد گردید.

آزمایشگاه ژنتیک دکتر ساعی راد با دارا بودن امکانات و تجهیزات لازم و بهره مندی از تیمی شامل متخصصین و فوق تخصص های مربوطه، در جهت رفاه حال مراجعین محترم این افتخار را دارد  که تمامی خدمات مربوط به آمنیوسنتز را در یک مرکز ارائه نماید.

 

 

ارسال شده در دانستنی ها توسط دکتر سمیرا ساعی‌راد | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,