تست پاپ اسمیر یا تست سرطان!

13 اکتبر 2019

آزمایشات پاپ اسمیر به کاهش نرخ سرطان دهانه رحم کمک کرده است و یک مطالعه جدید نشان می دهد که همچنین می توان برای شناسایی زودرس سایر سرطانهای زنان استفاده شود
محققان در این باره می گویند ، بافت و مایعات جمع آوری شده در طی آزمایش پاپ اسمیر می توانند سرطان آندومتر و تخمدان را در زنان تشخیص دهد
دکتر آماندا فادر گفت: اگر این آزمایش پیشرفت های بیشتری داشته باشد ، هر سال این سرطان ها در مراحل زودتر و قابل درمان تر شناسایی شده و هزاران نفر را نجات خواهد داد. او مدیر خدمات انکولوژی زنان و زایمان کلی در دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور است.
فادر گفت: “هدف ما این بود که بتوانیم از طریق جهش ژنهای توموری که در جریان خون یا مایعات جمع آوری شده از دهانه رحم یا مهبل وجود دارد ، این سرطانها را تشخیص دهیم.اگر ما بتوانیم سرطان ها را زودتر یا در حالت پیش سرطانی تشخیص دهیم ، این احتمال وجود دارد که نه تنها به درمان های بیشتری دست یابیم بلکه به درمان صدرصدی و قطعی این بیماری ها دست یابیم.
در یک آزمایش پاپ اسمیر ، پزشکان سلولهایی را از دهانه رحم با استفاده از سواپ یا براش جمع می کنند. سلول ها سپس برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شوند.
فادر همچنین گفت: پاپ اسمیر جهش های DNA را که قبلاً برای سرطان های خاص مشخص شده اند ، جستجو می کند. او نمونه مایع دهانه رحم را آزمایش کرد تا ۱۸ ژن را بررسی کند که به شدت یا در سرطان آندومتر یا تخمدان جهش یافته اند و نقش مهمی را ایفا میکند.
محققان برای دیدن اینکه آیا این آزمایش درست کار می کند ، نمونه هایی از ۶۵۸ زن ، از جمله ۶۵۶ مورد دارای سرطان آندومتر یا تخمدان و همچنین بیش از ۱۰۰۰ زن سالم برای گروه کنترل جمع آوری کردند. براساس این بررسی و آزمایش ۸۱ درصد از زنان سرطانهای آندومتر و ۳۳ درصد از آنها سرطانهای تخمدان را به طور دقیق نشان داده است.
علاوه بر این ، محققان با انجام آزمایش DNA در خون بیمار ، در کنار تست پاپ اسمیر ، میزان تشخیص سرطان تخمدان را به ۶۳ درصد بهبود دادند.

ارسال شده در اخبار, دانستنی ها توسط دکتر سمیرا ساعی‌راد | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,