تا ثیر واکسن کووید بر دوران قاعدگی

23 جولای 2022

بزرگترین مطالعه تا به امروز نشان می دهد که واکسن های کووید چگونه بر دوره ها تأثیر می گذارد

تقریباً نیمی از شرکت کنندگان در یک مطالعه اخیر که در زمان نظرسنجی به طور منظم قاعدگی داشتند، پس از دریافت واکسن کووید-۱۹، خونریزی شدیدتری را در طول دوره های خود گزارش کردند. سایرین که معمولاً قاعدگی نمی‌شدند – از جمله مردان تراجنسیتی، افرادی که از داروهای ضد بارداری طولانی‌مدت استفاده می‌کردند و زنان یائسه – نیز خونریزی غیرمعمولی را تجربه کردند.

بزرگترین مطالعه تا به امروز تحقیقاتی را گسترش می‌دهد که اثرات موقت واکسن‌های کووید-۱۹ را بر چرخه‌های قاعدگی برجسته کرده است، اما تاکنون عمدتاً بر روی زنان با جنسیت یکسان که عادت ماهانه می‌شوند متمرکز شده است.

اگرچه این واکسن ها تا حد زیادی از مرگ و میر و بیماری شدید با عوارض جانبی گزارش شده اندک جلوگیری کرده اند، بسیاری از متخصصان پزشکی در ابتدا نگرانی ها را کنار گذاشتند، زمانی که زنان و افراد مختلف پس از دریافت واکسن شروع به گزارش چرخه های قاعدگی نامنظم کردند.

پس از سه ماه، محققان بیش از ۳۹۰۰۰ پاسخ از افراد ۱۸ تا ۸۰ ساله را در مورد چرخه های قاعدگی جمع آوری و تجزیه و تحلیل کردند. همه پاسخ دهندگان در نظرسنجی به طور کامل واکسینه شده بودند با واکسن های Pfizer-BioNTech، Moderna، Johnson یا واکسن های دیگری که در خارج از ایالات متحده تایید شده بود. و تا جایی که می‌دانستند، شرکت‌کنندگان قبل از واکسینه شدن به کووید-۱۹ مبتلا نشده بودند.

پژوهشی که در مجله Science Advances منتشر شد، نشان می‌دهد که ۴۲ درصد از افرادی که سیکل‌های قاعدگی منظم داشتند، پس از واکسیناسیون خونریزی شدیدتری داشتند، در حالی که ۴۴ درصد هیچ تغییری نداشتند و ۱۴ درصد قاعدگی‌های سبک‌تری را گزارش کردند. علاوه بر این، ۳۹ درصد از پاسخ‌دهندگان در مورد درمان‌های هورمونی تأییدکننده جنسیت، ۷۱ درصد از افرادی که از داروهای ضدبارداری طولانی‌اثر استفاده می‌کنند و ۶۶ درصد از زنان یائسه پس از یک یا هر دو واکسن خونریزی اولیه را تجربه کردند.

پاسخ دهندگان به این نظرسنجی که برای  پیشگیری از بارداری داروهای هورمونی استفاده کرده اند، در گذشته باردار بوده اند یا با بیماری های باروری مانند اندومتریوز، فیبروم یا سندرم تخمدان پلی کیستیک تشخیص داده شده اند، احتمال خونریزی شدید تری در دوره قاعدگی خود نیز دارند. افرادی که اسپانیایی تبار یا لاتین تبار بودند، خونریزی شدیدتری را نیز گزارش کردند. و افرادی که سایر عوارض جانبی واکسن‌ها مانند تب یا خستگی را تجربه کردند، شانس بیشتری برای تجربه دوره‌های نامنظم داشتند.

زنان یائسه که کمی جوان‌تر بودند، یعنی حدود ۶۰ سال، نسبت به زنان مسن‌تر احتمال بیشتری داشت که بعد از تزریق واکسن خونریزی اولیه را تجربه کنند. اما به نظر نمی رسد نوع واکسنی که زنان یائسه دریافت کرده اند، چه عوارض جانبی دیگری مانند تب داشته باشند و چه در گذشته بارداری داشته اند، تأثیری بر خونریزی آنها نداشته باشد.

چرا این تغییرات رخ می دهد؟

مقداری از تغییرات در قاعدگی تعداد روزهایی که خونریزی می کنید، شدت جریان خون و طول سیکل شما – طبیعی است.

هورمون های ترشح شده توسط هیپوتالاموس، غده هیپوفیز و تخمدان ها چرخه ماهانه را تنظیم می کنند و می توانند تحت تأثیر عوامل داخلی و خارجی قرار گیرند. استرس و بیماری، کاهش یا افزایش وزن، محدودیت کالری و ورزش شدید همگی می توانند الگوهای معمولی قاعدگی را تغییر دهند.

آندومتر که رحم را می پوشاند و در طول قاعدگی ریزش می کند، با سیستم ایمنی بدن نیز مرتبط است. به دلیل نقشی که این واکسن در بازسازی بافت رحم ایفا می کند و محافظت در برابر عوامل بیماری زا دارد، ممکن است وقتی واکسن ها سیستم ایمنی را فعال می کنند، کاری که باید انجام دهند، به نوعی باعث ایجاد اثرات پایین دستی در آندومتر شده و باعث اختلال می شود.

اگر بعد از واکسن کووید متوجه بی نظمی های قاعدگی شدید چه باید کرد؟

اگر هر گونه الگوی جدید یا غیرعادی خونریزی را تجربه کردید، به آن توجه کنید. دکتر جنیفر کاواس، متخصص غدد تولید مثل در دانشگاه اموری که در این مطالعه شرکت نداشت، گفت: چرخه قاعدگی را می توان به عنوان یکی دیگر از علائم حیاتی، درست مانند دمای بدن یا فشار خون، در نظر گرفت که سرنخ هایی در مورد سلامتی شما ارائه می دهد.