تاثیر کووید ۱۹ بر  کیفیت اسپرم و باروری

26 دسامبر 2021

 

بر اساس یک مطالعه جدید که به بررسی کیفیت اسپرم در بیماران بلژیکی مبتلا به عفونت های علامت دار کروناویروس پرداخته است، ابتلا به کووید-۱۹ می تواند برای هفته ها پس از بهبودی از ویروس بر باروری تأثیر بگذارد.

نمونه‌های مایع منی ۳۵ مرد که طی یک ماه پس از بهبودی گرفته شد، کاهش ۶۰ درصدی توانایی اسپرم آنها در حرکت و کاهش ۳۷ درصدی در تعداد اسپرم را نشان داد.
این مطالعه که روز دوشنبه در مجله باروری و عقیمی منتشر شد، از ۱۲۰ مرد در بلژیک با میانگین سنی ۳۵ سال و به طور متوسط ۵۲ روز پس از رفع علائم کووید-۱۹ نمونه برداری کرد.
با افزایش زمان بهبودی از COVID-19، کیفیت اسپرم نیز بهبود یافت. نمونه‌هایی از ۵۱ بیمار که بین یک تا دو ماه پس از بهبودی برداشته شدند، نشان داد که ۳۷ درصد تحرک اسپرم کاهش یافته و ۲۹ درصد تعداد اسپرم پایین‌تری داشتند که پس از گذشت حداقل دو ماه به ۲۸ درصد و ۶ درصد کاهش یافت.
محققان همچنین گفتند که «شواهد قوی» پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد پس از بهبودی فرد از بیماری، COVID-19 نمی‌تواند از طریق مایع منی از طریق جنسی منتقل شود.
محققان نتیجه گیری کردند: "به زوج هایی که تمایل به بارداری دارند باید هشدار داده شود که کیفیت اسپرم پس از ابتلا به کووید-۱۹ می تواند کمتر از حد مطلوب باشد."
"زمان بهبودی تخمین زده شده سه ماه است، اما مطالعات بعدی برای تایید این موضوع و تعیین اینکه آیا آسیب دائمی در اقلیت مردان رخ داده است یا خیر، در حال انجام است."
به گفته محققان، بیماران مبتلا به موارد شدیدتر کووید-۱۹ احتمال کاهش تعداد و تحرک اسپرم را نداشتند و خاطرنشان کردند که آنها "هیچ تفاوتی" در کیفیت اسپرم با افرادی که با این ویروس در بیمارستان بستری شده بودند و افرادی که در در خانه با علائم خفیف تر باقی مانده بودند، پیدا نکردند. 
چگونه کووید بر اسپرم تأثیر می گذارد؟
برخی از ویروس ها مانند آنفولانزا به اسپرم آسیب می رسانند که در مورد آنفولانزا، دمای بالای بدن علت آن است.
اما در مورد COVID-19، محققان هیچ ارتباطی بین وجود یا شدت تب و کیفیت اسپرم پیدا نکردند. در عوض، آنها معتقدند که علت آن می تواند با پاسخ ایمنی بدن به ویروس مرتبط باشد.