بانک DNA چیست؟

21 می 2018

بانک کردن DNA یک روش ذخیره مطمئن و طولانی مدت اطلاعات ژنتیکی یک فرد است. در واقع، DNA شامل محتوای ژنتیکی هر فرد است که توالی آن با تغییرات بسیار جزیی از یک نسل به نسل بعد منتقل میشود. به همین دلیل بانک کردن DNA، امروزه در سراسر جهان به عنوان روشی برای اطلاع از تاریخچه پزشکی خانوادگی افراد و افزایش آگاهی در مورد سلامتی نسل های آینده بسیار متداول گردیده است. اگر تکنولوژی و دانش معاصر تاکنون نتوانسته است دلیل موجهی برای یک بیماری ارثی ناشناخته در یک خانواده بیان کند بانک کردن DNA  امکان ذخیره DNA افراد خانواده را فراهم نموده و از این طریق می توان در آینده با پیشرفت دانش ژنتیک نسبت به انجام آزمایش مناسب اقدام نمود. همچنین در صورتی که در حال حاضر آزمایش ژنتیک یک فرد مبتلا به بیماری ژنتیکی امکان پذیر نبوده و یا مقرون به صرفه و در دسترس نمی باشد با بانک کردن DNA امکان انجام تست مناسب و مقرون به صرفه در آینده مهیا می گردد.

اولین مرحله شامل پذیرش و انجام مشاوره توسط پزشکان مشاور مرکز است. پس از توضیح در مورد اهمیت و مزایای DNA بانک،بیان مراحل انجام بانک DNA و گرفتن شرح حال  و کشیدن شجره، فرم رضایت نامه DNA بانک باید توسط فرد متقاضی تکمیل شود.

مرحله بعدی انجام نمونه گیری است که خود شامل (۱) تشکیل پرونده بانک (DNA (2 دریافت شماره مولکولیو شماره مختص (DNA Bank (DB) (3) دریافت ۱۰ میلی لیتر خون آغشته به EDTA از فرد (۴) قرار دادن ۱ تا ۲ قطره خون بدون EDTA برروی کارت مخصوص (۵) درج نام، شماره مولکولی و شماره DB فرد بر روی کارت مخصوص و فالکون حاوی خون فرد.

پس از نمونه گیری، خون به همراه کارت مخصوص به بخش استخراج DNA فرستاده می شود. در بخش استخراج این مراحل طی میشود: (الف) استخراج دو DNA از خون فرد توسط دو کارشناس متفاوت (ب) سنجش کیفیت DNA های استخراج شده (ج) ثبت تمامی اطلاعات مربوط به DNA در شبکه نرم افزاری DNA Bank (ورود اطلاعات باید توسط همان افرادی که استخراج DNA را انجام داده اند صورت پذیرد) (د) فایل کردن نمونه های خون در محفظه مخصوص DNA Bank در فریزر و (ه) فایل کردن دو DNA استخراج شده در محفظه ها و یخچال های جداگانه.

ارسال شده در مولکولی توسط دکتر سمیرا ساعی‌راد | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,