استعداد ژنتیکی ابتلا به سرطان

4 اکتبر 2018

تحقیقات جدید نشان می دهد که بسیاری از مردم از ژن هایی که آنها را در خطر ابتلا به سرطان قرار می دهد اطلاع ندارند. غربالگری ژنتیکی بیش از ۵۰۰۰۰ نفر نشان می دهد که ۸۰ درصد از افرادی که یک واریانت ژنی شناخته شده برای سرطان سینه، تخمدان، پروستات و یا پانکراس دارند از خطر آن بی اطلاع هستند. محققان همچنین اشاره می کنند که بسیاری از افرادی که واریانت مرتبط با سرطان را در ژن های BRCA2 و BRCA1 خود دارند زمانی متوجه ریسک بالای ابتلا به سرطان می شوند که یکی از وابستگان آنها تحت غربالگری ژنتیکی قرار بگیرد.

غربالگری نشان می دهد که حدود ۲۷۰ نفر از شرکت کنندگان در این مطالعه حامل واریانت ژن BRCA هستند و فقط ۱۸ درصد آنها از قبل درباره وجود این واریانت در ژنوم خود اطلاع داشتند. هنگامی که خطر شناسایی شود، دانشمندان می توانند ابزارهای اثبات شده برای تشخیص و پیشگیری زود هنگام را اعمال کنند و به این وسیله فرصتی را برای کاهش سرطان و مرگ در اثر آن را با رویکردهای غربالگری ژنتیکی فراهم آورند.

مترجم: ثمین اردلانی

منبع

ارسال شده در اخبار توسط دکتر سمیرا ساعی‌راد | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,