ازدواج فامیلی!

17 اکتبر 2019

بیماری های ناشی از مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی

بیماری های ناشی از مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی به علت قرار داشتن ژن معیوب در زوجین که هم خونی آن را دوچندان میکند ، رخ میدهد . این بیماری ها شامل بیماری هایی چون انواع نابینایی ، عقب ماندگی های ذهنی ، بیماری های ارثی ، سندروم داون و…. می شود . لذا بیماری های ناشی از مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی نه تنها جسم بلکه روان آدمی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد ، به طور مثال بیماری هایی چون اسکیزوفرنی هم میتوانند از این طریق بروز کنند. علاوه بر بیماری هایی که ذکر شد که بطور مستقیم از این نوع ازدواج ها نشأت میگیرند ؛ ازدواج های فامیلی خطر بروز بیماری های زیادی نظیر دیابت ، انواع سرطان و سایر بیماری های متابولیک را افزایش میدهند . از این نظر بیماری های ژنتیکی تهدیدی جدی برای سلامت جسم و روان جوامع بشری به حساب می آیند .

چه افرادی باید تحت درمان و آزمایشات ژنتیکی قرار بگیرند 

افرادی که فرزند مبتلا به ناهنجاری های مادرزادی دارند و یا سابقه یک بیماری ژنتیکی در خانواده دارند و یا سابقه بیماری خاص و ناشناخته در بیشتر از یک نفر از اقوام مشاهده شود ، پیش از تصمیم گیری به ازدواج فامیلی ، سقط مکرر در خانم و یا یکی از افراد نزدیک اقوام دو طرف ، قبل از اقدام به بارداری در سن های بالای ۳۵ سال ، برای رفع نگرانی و اضطراب زوجین جهت جلوگیری از هرگونه خطر ابتلا به بیماری ژنتیکی در فرزندشان .

اگر دارای یکی از موارد بالا هستید بهتر است برای انجام مشاوره ژنتیک اقدام نمایید. مشاوره ژنتیک یک جلسه انتقال اطلاعات بین زوجین و پزشک متخصص است و در طول این جلسه تشخیص و یا درمانی انجام نمی گردد . در جلساه مشاوره ژنتیک بر اساس مسائل موجود در خانواده زوجین اطلاعاتی به آنها داده می شود تا بتوانند با استفاده از این اطلاعات در مورد انتخاب شان در خصوص ازدواج فایلی و خانواده خود با آگاهی بیشتری تصمیم گیری نمایند.
باید بدانید که آزمایشات ژنتیکی متعدد و متنوعی وجود دارد و تنها با انجام یک آزمایش ساده نمیشود به تمام اطلاعات ژنتیکی فرد پی برد و همه ی مشکلات موجود را پیش بینی و درمان کرد اما کلیه اطلاعات موجود در اختیار افراد قرار می گیرد و ریسک تقریبی که ازدواج آنان را تهدید میکند بهشان اعلام می گردد و در برخی موارد در صورتی که ضرورت داشته باشد زوجین باید آزمایش انجام دهند .
ازدواج های فامیلی بین پسر عمو دختر عمو، پسر خاله دختر خاله، پسر عمه دختر دایی و پسر دایی دختر عمه ریسک دارای اولیه برابر است و نسبت های فوق دارای درجه خویشاوندی یکسانی با هم اند و هیچ تفاوتی بین آنها از لحاظ خطر و ریسک وجود ندارد. به این گونه ازدواج ها، ازدواج فامیلی درجه ۳ گفته می شود و در صورتی که سابقه ناهنجاری ژنتیکی در خانواده ها وجود نداشته باشد ریسک مربوط به ازدواج آنها حدود ۶ تا ۷% برآورد می شود که این میزان دو برابر حالت طبیعی و ازدواج های غیر فامیلی می باشد. به طور کلی می توان گفت که از هر ۲۵ الی ۳۰ ازدواج درجه ۳ تقریبا یکی از آنها فرزند مبتلا به نوعی از بیماری های ژنتیکی را خواهند داشت .
تمامی اطلاعات و اعداد ارقام فوق برای اطلاع رسانی کلی افراد بازگو گردیده و تنها نباید به این اطلاعات اتکا کرده و از مشاوره و مراجعه به یک مرکز تخصصی غافل شد زیرا در جلسه مشاوره از زوجین در مورد خانواده هایشان و تعداد افراد موجود در خانواده تا سه نسل قبل بررسی می شوند و با استفاده از اطلاعات کسب شده شجره نامه هر خانواده رسم می شود. در خصوص مشاوره ژنتیک افراد باید در نظر داشته باشند که بدون هیچ گونه تعصب خاصی نسبت به اقوام خانواده خود کلیه بیماری های ژنتیکی و سوابق خاص را با مشاور و متخصص ژنتیک خود بازگو کنند تا در نهایت بهترین آزمایش و تحیلیل برای آنها پیشنهاد شود.
در نظر داشته باشید در ازمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر ساعی راد کلیه خدمات مشاوره ژنتیک توسط پزشک متخصص و انجام آزمایشات دقیق ژنتیکی انجام می شود .

 

درمان مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی

درمان مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی با توجه به زمان ابتلا و نوع بیماری ، انواع مختلفی دارد . متخصصان ژنتیک در ایالات متحده امریکا و جمهوری فدرال آلمان به شیوه های جدیدی در درمان امراض ژنتیک رسیده اند . درمان مشکلات ژنتیکی در رحم مادر یعنی دوران جنینی ، یکی از این تحولات است ؛ که تا سطح آزمایشگاهی آن موفق بوده است . اما این نوع درمان هنوز بسیار جوان و نوپاست . با توجه به این که مشکلات ژنتیکی از تنوع زیادی برخوردارند ، شیوه های درمان نیز مبتنی بر آنها متنوع اند .در مشکلاتی که در محدوده نقص ژنتیکی تعریف میشوند ، مثل نارسایی کبد یا قلب ؛ درمان ها مبتنی بر عمل های جراحی و پیوند اعضا میباشند . در بیماری هایی چون بیماری های هموفیلی درمان قطعی وجود ندارد و دارو درمانی به تعدیل حال بیمار میپردازد . متأسفانه هزینه بالای بسیاری از روش های درمان به سد بزرگی برای حل مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی بدل شده است . از طرفی بسیاری از بیماری های ژنتیک ، درمانی ندارند و این مهم و نیازمند درک خانواده ها و صبوری آنها در مواجه با این مشکلات است .

ارسال شده در آزمایشات پیش از ازدواج, اخبار, دانستنی ها, مشاوره ژنتیک توسط دکتر سمیرا ساعی‌راد | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,