آیا واکسن HPV برای کودکان بی خطر است؟

6 فوریه 2022

واکسن HPV اولین بار در سال ۲۰۰۶ معرفی شد. از آن زمان، میلیون ها کودک، نوجوان و بزرگسال در ایالات متحده این واکسن را دریافت کرده اند.واکسن HPV ایمن و مؤثر است و در برابر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، ویروسی که باعث زگیل تناسلی می شود و به تشکیل سلول های غیرطبیعی که ممکن است منجر به سرطان شود، کمک می کند. این واکسن با محافظت در برابر این ویروس به پیشگیری از شش نوع سرطان کمک می کند.سن توصیه شده برای واکسیناسیون ۱۱ تا ۱۲ سالگی است. کودکان زیر ۹ سال می توانند با خیال راحت این واکسن را دریافت کنند. کودکان بزرگتر، نوجوانان و جوانان تا سن ۲۶ سال نیز میتوانند از واکسیناسیون HPV بهره مند شوند.در ابتدا فقط برای دختران توصیه می شد، ولی امروزه واکسیناسیون HPV برای همه کودکان با پارامترهای سنی مختلف، صرف نظر از جنسیت توصیه می شود.ممکن است از خود بپرسید که آیا واکسن HPV برای کودک شما مناسب است یا خیر، و اگر چنین است، چه زمانی باید آن را دریافت کند. برای آشنایی با واکسن HPV و فواید آن به ادامه مطلب مراجعه کنید.

واکسن HPV  چیست؟

در حال حاضر، Gardasil 9 تنها واکسن HPV است که در ایالات متحده تجویز می شود.گارداسیل ۹ در برابر سویه های HPV که باعث سرطان دهانه رحم می شوند، به علاوه دیگر سویه های پرخطر محافظت می کند. این سویه ها ۶، ۱۱، ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸ هستند.گارداسیل ۹ به صورت دو یا سه دوز تزریق بر اساس سن و شرایط پزشکی شما تجویز می شود:

کودکان زیر ۱۵ سال: این گروه سنی ۶ ماه تا ۱ سال پس از اولین واکسن، دومین واکسن را دریافت می کنند. اگر هر دو واکسن با فاصله کمتر از ۵ ماه تزریق شوند، باید واکسن سوم را دریافت کنند.

افرادی که ۱۵ تا ۲۶ سال سن دارند: به افراد این گروه سنی توصیه می شود که سه واکسن بزنند. دوز دوم ۱ تا ۲ ماه پس از نوبت اول و نوبت سوم ۴ ماه پس از نوبت دوم توصیه می شود.

افراد مبتلا به نقص ایمنی در سنین ۹ تا ۲۶ سال: افراد این گروه به سه واکسن نیاز دارند. برنامه دوز همان برنامه ای است که برای افراد ۱۶ تا ۲۶ ساله توصیه می شود.

چرا کودکان باید واکسن HPV را دریافت کند؟

بسیاری از والدین تعجب می کنند که چرا واکسن HPV برای کودکان خردسال توصیه می شود. این واکسن درمانی برای HPV نیست، بلکه یک اقدام پیشگیرانه است که می توانید برای محافظت از کودک خود در برابر بیماری های جدی انجام دهید. زمانی موثرتر است که قبل از شروع فعالیت جنسی استفاده شود.

واکسن HPV می تواند از کودک شما در برابر چندین سرطان و همچنین زگیل تناسلی محافظت کند. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، HPV باعث ایجاد موارد زیر می شود:

بیش از ۹۰ درصد سرطان های مقعد و دهانه رحم

حدود ۷۰ درصد از سرطان های واژن و فرج

۶۰ درصد سرطان های آلت تناسلی

سرطان های مرتبط با قرار گرفتن در معرض HPV عبارتند از:

سرطان دهانه رحم(این سرطان دهانه رحم، ارتباط بین واژن و رحم است.)

سرطان آلت تناسلی

سرطان مقعد

سرطان واژن

سرطان ولو( سرطان فرج، نواحی خارجی واژن.)

سرطان گلو (سلول سنگفرشی اوروفارنکس)(سرطان ساختارهای داخلی گلو.)

چه زمانی کودکان باید واکسن HPV را دریافت کنند؟

واکسن HPV اگر قبل از قرار گرفتن در معرض HPV تزریق شود، بهترین اثر را دارد. HPV از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با فرد مبتلا به HPV منتقل می شود. منبع معتبر CDCT توصیه می کند که کودکان در سنین ۱۱ تا ۱۲ سالگی واکسن HPV را تزریق کنند – قبل از اینکه از نظر جنسی فعال شوند.

نوجوانان، نوجوانان و جوانانی که در سنین ۱۱ یا ۱۲ سالگی واکسینه نشده اند، هنوز هم می توانند این واکسن را دریافت کنند. اگر قرار گرفتن در معرض HPV قبلاً رخ داده باشد، واکسن ممکن است آنقدر مؤثر نباشد. با این حال، به بزرگسالان تا سن ۲۶ سالگی که میخواهند واکسینه شوند داده میشود.

در برخی موارد، افراد مسن نیز ممکن است واکسن را دریافت کنند. از آنجایی که واکسن HPV بی خطر است، هیچ اشکالی برای دریافت واکسن HPV وجود ندارد و ضرری نخواهد داشت.

منبع:https://www.healthline.com/health/cervical-cancer/hpv-vaccine-for-kids