آیا ریزش مو می تواند علل ارثی داشته باشد ؟

24 سپتامبر 2019

مطالبی در اینترنت در ارتباط با شوخی در مورد طاسی و نازک شدن مو فراوان است ، اما این شرایط موضوع خندیدن نیست. زیرا می توانند چالش های اجتماعی و عاطفی را به وجود آورند ، از بین علل مختلف ریزش مو ، وراثت شایع ترین مقصر است. به گفته آکادمی پوست آمریکا ، این دلیل تنها ۸۰ میلیون نفر در ایالات متحده را درگیر کرده است .

بیش از نیمی از مردان بالای ۵۰ سال در معرض ریزش موی ارثی قرار دارند که غالباً با خط موی ریزش یا نازک شدن مو در پشت یا بالای پوست سر مشخص می شود. زنان همچنین ریزش مو را تجربه می کنند ، اما معمولاً موهایشان را تا حدی بهتر نگه می دارند. زنان با افزایش سن – و مراحل یائسگی که طی می کنند ، ممکن است  موهای بیشتری را از دست بدهند.
دکتر دانیل زلاک ، متخصص پوست و مو و ترمیم مو در کلینیک اسکریپس گفت: “ریزش مو یک روند طولانی مدت است.” “به طور متوسط حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد از زنان نازک شدن تراکم مو را بین ۵۰ تا ۶۰ سال نشان می دهند.”

تروما ، استرس ، بیماری و درمان های پزشکی با برخی دارو ها  نیز می توانند باعث ریزش مو شوند ، اما تمرکز این داستان ریزش موی ارثی است. به طور کلی  این بیماری خوش خیم است اما هنوز هم برای بسیاری از مردم نگرانی دارد.

قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم ، بیایید درباره چگونگی وقوع آن صحبت کنیم. بیشتر ما با حدود ۱۰۰۰۰۰ فولیکول روی سرمان متولد می شویم. هر فولیکول برای چند سال رشد می کند و بعد متوقف می شود و مو از بین می رود. خوشبختانه ، فولیکول ها همه در برنامه های فردی قرار دارند ، بنابراین وقتی موی خود را از دست می دهیم ( به طور معمول ۵۰ تا ۱۰۰ مو روزانه) زیاد متوجه نمی شویم.

با افزایش سن ، برخی از فولیکول ها رشد مو را متوقف می کنند. بسته به ژنتیک ، برخی از افراد سریعتر از سایرین موهای خود را از دست می دهند.
آلوپسی آندروژنتیک اصطلاح پزشکی برای ریزش موی ارثی است. آندروژن ها هورمون هایی هستند که در صفات نر و فعالیت تولید مثلی نقش دارند. در حالی که آنها “هورمون مردانه” خوانده می شوند ، آندروژن ها در هر دو جنس نر و ماده وجود دارند.

شاید بهترین محصول رویش بدون نسخه  برای رشد مو مینوکسیدیل باشد که در این دو دهه به تصویب FDA رسیده است و هم برای آقایان و هم برای زنان در دسترس است. یکی از نام های تجاری قابل شناسایی بسیاری که در بازار وجود دارد ، Rogaine است که البته باید طبق دستور پزشک مصرف شود .

 بسیاری از پزشکان نیز توصیه میکنند ک فینستراید که به صورت خوراکی مصرف می شود و مینوکسیدیل که بر روی پوست اعمال می شود ، با هم مصرف شود.در نظر داشته باشید که مصرف هیچ یک از داروهای توصیه شده برای ریزش مو بدون دستور و نظر پزشک نباید مصرف شود .
دسته دیگر محصولات آرایش مو ، دستگاههای نسبتاً جدیدی هستند که از لیزر سطح پایین یا روش درمانی سبک (LLLT) استفاده می کنند. 

گزینه دیگر برای افرادی که می خواهند موهایشان ترمیم شود ، پیوند مو است، که بسیاری از پزشکان آن را یک کار آرایشی میدانند که جنبه زیبایی دارد و جنبه درمانی ندارد .

یکی از متخصصین توضیح داد: مردانی که طاسی بالایی دارند اما موهایشان در قسمت پشت هنوز وجود دارد ، کاندیدای خوبی برای پیوند مو هستند. وی گفت که این موها به صورت متفاوت برنامه ریزی شده اند و پس از جابجایی رشد می کنند.

میرمیرانی تأکید کرد: پیوند مو جز درمانهای دائمی است ، اما دریافت کنندگان باید داروهای مانند مینوکسیدیل و فیناستراید را ادامه دهند.

وی افزود: زنان نیز می توانند پیوند مو انجام دهند اما در این خصوص محدودیت هایی وجود دارد زیرا زنان به دنبال حجم بیشتر هستند و بعضی اوقات امکان انتقال مو از پشت سر زن امکان ندارد و کافی نیست و این رویه در خصوص کاشت موی بانوان امری چالش برانگیز تر است.

منبع:https://www.sandiegouniontribune.com/news/health/story/2019-08-26/patchy-success-for-most-baldness-treatments