آیا درمان اختلالات ژنتیکی پیش از تولد امکان پذیر است؟

13 اکتبر 2018

حدود ۴۰ سال بعد از اولین جراحی روی جنین به منظور درمان اختلالات کشنده، محققین از طریق ویرایش ژنومی اولین گام را در جهت درمان بیماری های ژنتیکی پیش از تولد برداشتند. دانشمندان گزارش کرده اند که به وسیله تکنیک ویرایش CRISPR توانسته اند DNA جنین موش های آزمایشگاهی را تغییر داده و به این وسیله پیش از تولد از بروز نوعی بیماری کشنده کبدی جلوگیری کنند.

موفقیت در درمان جنین موش از طریق تکنیک CRISPR این احتمال را بوجود می آورد که بتوان نقص ژنتیکی را از راهی ایمن تر، مؤثرتر، سریعتر و دقیق تر از ژن درمانی های مرسوم درمان کرد. در ژن درمانی های مرسوم، یک ژن سالم، عموما توسط یک ویروس به داخل سلول های بیمار (دارای ژن معیوب) وارد می شود؛ در حالی که به وسیله تکنیک CRISPR می توان فقط قطعه کوچک جهش یافته از ژن را تغییر داد. به عبارت دیگر مثل این است که به جای آنکه یک متن ۵۰۰۰ کلمه ای را دوباره تایپ کنید، از تکنیک Find and Replace نرم افزار Word برای تصحیح اشتباه استفاده کنید.

درمان ژنتیکی جنین دو منطق ساده دارد: اولا؛ این روش می تواند بیماری را پیش از آنکه سبب آسیب های غیر قابل بازگشت و حتی کشنده شود درمان کند. دوما؛ به دلیل اینکه سیستم ایمنی جنین نابالغ است، احتمال کمی وجود دارد که این سیستم بر علیه مولکول های CRISPR وارد عمل شود. دانشمندان امید دارند تا راه های مطالعه و درمان پیش از تولد سایر بیماری های کشنده ارثی را نیز پیدا کنند.

منبع

ارسال شده در اخبار توسط دکتر سمیرا ساعی‌راد | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,