آیا تنبلی یک انتخاب است یا یک ویژگی ژنتیکی؟

15 سپتامبر 2019

 

فعالیت بدنی منظم بخش مهمی از زندگی در یک سبک زندگی سالم است. با این وجود، اکثر بزرگسالان آمریکایی ساعات بیدار شدن خود را در حال نشستن می گذرانند، که منجر به انواع مختلف مشکلات مانند چاقی، بیماری های قلبی عروقی و سرطان می شود.

یک محقق از دانشگاه میسوری ژن خاصی را در رابطه با عدم تحرک بدنی در موشها شناسایی کرده است که به طور بالقوه می تواند در رفتارهای کم تحرکی در انسان نیز نقش داشته باشد.

فرانک بوث، استاد کالج پزشکی دامپزشکی MU گفت: “تحقیقات قبلی به ما نشان داده است که ژن ها در عدم تحرک بدنی نقش دارند.” “از آنجا که عدم تحرک منجر به بیماری های مزمن می شود، طی یک بررسی گزارش شد که کدام ژنها با این ویژیگی در ارتباط است ، ژن پروتئین کیناز مهارکننده آلفا، نقش مهمی داشت.

در سال ۲۰۰۹، غرفه ۸۰ موش نر را گرفت و آنها را با ۸۰ موش ماده پرورش داد.سپس موش ها را در چرخ های دوار قرار داد ، مشابه آنچه در فروشگاه های حیوانات اهلی فروخته می شود و ردیابی کرد که کدام موش ها بیشترین و کمترین دویدن را دارند. طی یک دهه گذشته، بوث بطور انتخابی موشهای پرتحرکی را با یکدیگر و همچنین موشهای “تنبل” را با یکدیگر پرورش داد تا مشخص شود آیا تفاوت در ترکیب ژنتیکی آنها وجود دارد یا خیر. غرفه دریافت که ژن مهارکننده پروتئین کیناز آلفا به طور قابل توجهی کمتر در موش “تنبل” وجود دارد.

بوث گفت: “آنچه ژن درمانی را دشوار می کند این است که بیشتر بیماری های مزمن فقط توسط یک ژن ایجاد نمی شوند. با این وجود، این تحقیق زمینه را برای تحقیقات آینده فراهم می کند تا سایر ژن هایی که ممکن است در عدم تحرک بدنی در انسان نیز نقش داشته باشند را شناسایی کند.”

هزینه های مربوط به عدم تحرک جسمی در کل ۱۳۸ میلیارد دلار است و بیش از ۱۱ درصد کل هزینه های مراقبت های بهداشتی را تشکیل می دهد. علاوه بر فواید مالی جامعه ای که از نظر جسمی فعال تر باشد، بوث می گوید درک بهتر از دلیل ژنتیکی می تواند به بهداشت عمومی کمک کند تا عدم تحرک جسمی را به عنوان یک اولویت اساسی برای پرداختن به آن ببینند.

 بوت گفت: “عدم تحرک بدنی به بیش از ۴۰ بیماری مزمن کمک می کند. درک عوامل مؤثر در عدم تحرک جسمی می تواند در وهله اول به جلوگیری از بروز بیماریهای مزمن کمک کند.”