آمینوسنتز چیست ؟

14 دسامبر 2019

 

آمینوسنتز
آمینوسنتز پرکاربردترین اقدام تشخیصی پیش از تولد است که به وسیله آن مایع آمنیون که حاوی سلول های جنینی می باشد از طریق شکم کشیده می شود .
زمان انجام آمینوسنتز ؟
عموما بین هفته های ۱۵ و ۲۰ حاملگی انجام می شود ولی اولین و بهترین زمان انجام آن بین هفته های ۱۵ و ۱۶ بارداری است (چون قبل از این زمان دسترسی به رحم مشکل و میزان مایع آمنیون دور جنینی نیز کافی نمی باشد. البته در هر زمان از مراحل بعدی بارداری نیز امکان انجام آن وجود دارد.
آمینوسنتز در چه مواردی انجام می شود ؟
۱٫اختلالات ژنتیکی جنین (مانند سندروم داون ، تری زومی ۱۸ و ۱۳ و گاهی ناهنجاری های کروموزوم های جنسی و …..)
۲٫عفونت های مادر زادی
۳٫بررسی بلوغ ریه جنین
آمینوسنتز در چه مواردی توصیه می شود ؟
۱٫غربالگری مثبت
۲٫وجود ناهنجاری در سونوگرافی
۳٫NT بالا
۴٫سابقه خانوادگی بیماریهای ژنتیکی
۵٫ سابقه داشتن فرزند مبتلا به سندروم داون و سایر تریزومی ها….
۶٫ تمایل والدین به انجام تست تشخیصی صد در صد

چگونگی آماده شدن برای آمنیوسنتز
قبل از مراجعه به پزشک جهت انجام آزمایش حتما مایعات به مقدار زیاد بخورید و برای بعد از آزمایش خود یک آبمیوه شیرین به همراه داشته باشید ، لازم به ذکر است بعد از آزمایش به مدت ۳ روز تا دو هفته باید مراقبت های لازم که توسط پزشک متخصص به مادر گفته می شود رعایت شود .

 

در بسیاری از مراکز نمونه گیری مایع آمنیون و آزمایش ژنتیک در دو محل جداگانه انجام می گردد. از آنجایکه مایع آمنیون حاوی سلولهای جنینی زنده می باشد، جهت کیفیت بهتر کشت کروموزومی و نتیجه آزمایش بهتر است هر دو عمل در یک مرکز انجام گردد و هر گونه جابه جایی و تغییر دمایی سبب از بین رفتن و کاهش سلولهای زنده جنینی خواهد گردید.

آزمایشگاه ژنتیک دکتر ساعی راد با دارا بودن امکانات و تجهیزات لازم و بهره مندی از تیمی شامل متخصصین و فوق تخصص های مربوطه، در جهت رفاه حال مراجعین محترم این افتخار را دارد  که تمامی خدمات مربوط به آمنیوسنتز را در یک مرکز ارائه نماید.

 

 

ارسال شده در دانستنی ها توسط دکتر سمیرا ساعی‌راد | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,