آمینوسنتز و اطمینان از سلامت جنین

7 نوامبر 2019

آمینوسنتز
آمنیوسنتز جامع ترین راه برای اطمینان مادران و پدران از سلامت جنین است. 

آمنیوسنتز چیست؟
آمنیوسنتز در اصل یک آزمایش مایعات آمنیوتیک است که با وارد کردن یک سوزن در کیسه امنیون انجام می شود. اگرچه در ابتدا این تکنیک منسوخ و خشن به نظر می رسد ، اما هنوز هم  به عنوان یکی از آزمایش های تشخیص ژنتیکی قبل از تولد تصور می شود.
Erin O’Toole ، یک مشاور ژنتیک قبل از تولد ، گفت: “کودک اساساً در مایعات آمنیوتیک خود حمام می کند.” وی گفت: “درست مانند اینکه سلولهای پوستی خود را درون آب حمام خود ریخته باشیم، کودک همین کار را در مایع آمنیوتیک انجام می دهد. با نمونه گیری از مایع آمنیوتیک ، می توانیم سلولهایی از پوست کودک و برخی از اندامهای دیگر برای آزمایش ژنتیکی استفاده کنیم. “

شایع ترین دلیل آزمایش آمنیوسنتز ؟

شایع ترین دلیل بررسی وضعیت ژنتیکی در بارداری است. برخی از افراد به دلیل سابقه خانوادگی یا سن مادر خود نگرانی های خاصی دارند. شرایط ژنتیکی می تواند باعث ایجاد عوارض در بارداری یا تولد و همچنین مشکلات مادرزادی در نوزادان ، از نظر جسمی و تکاملی شود.

وی گفت: “گزینه های آزمایشهای دوران بارداری به دو دسته تقسیم می شوند: آزمایش های غربالگری که خطری ندارند اما نمی توانند جواب قطعی و بله دهند. و آزمایش های تشخیصی که می توانند دارای خطرات مرتبط باشند اما می توانند پاسخ قطعی بله یا خیر دهند ، “می گوید O’Toole. وی گفت: “در گذشته ، برای خانمهای باردار بسیار معمول بود که تصمیم بگیرند آمنیوسنتز را در بارداری خود داشته باشند. اما امروزه ، بهبود صحت گزینه های غربالگری ، تعداد افرادی را که در بارداری خود آمنیوسنتز را انتخاب می کنند ، محدود کرده است.

چه موقع می توان آمنیوسنتز را انجام داد؟
آمنیو بهتر است در هفته ۱۵ بارداری انجام شود ، اگرچه برخی پزشکان تا ۱۶ هفته منتظر می مانند و معمولاً تا قبل از هفته ۲۱ انجام می شود.

او توضیح می دهد: “بیشتر مادران توصیف می کنند که وقتی سوزن به پوست خود می رود ، دقیقاً مانند گرفتن خون است.” وقتی سوزن به رحم می رود ، گرفتگی خفیف وجود دارد. کل روش ۱ تا ۲ دقیقه طول می کشد. برخی از بیماران فکر نمی کنند که اصلاً بد نیست ، اما برخی دیگر آن را بسیار ناراحت کننده می دانند. “

بزرگترین خطرات آمنیوسنتز چیست؟
جدیدترین داده ها تقریباً از هر ۹۰۰ احتمال یک مورد سقط جنین را نشان می دهد و آن هم برای مادرانی است که توسط پزشک متخصص نمونه گیری نمی شوند و یا بعد از انجام آزمایش به مراقبت های کوتاه مدت چند روزه خود توجه نمی کنند .