آلودگی هوا و میزان ابتلا به گلوکوما (آب سیاه)

29 دسامبر 2019

گلوکوم یا آب سیاه چشم چیست؟

آب سیاه بیماری است که در آن عصبی که چشم را به مغز متصل می کند(عصب بینایی) صدمه می بیند. این بیماری در موارد شدید منجر به نابینایی می شود و عمدتا افراد مسن را گرفتار می کند.

آب سیاه چگونه ایجاد می شود؟ 

به فشار موجود در داخل کره چشم، فشار داخلی چشمی گفته می شود. افزایش فشار داخل چشمی خطر ابتلا به آب سیاه را افزایش می دهد.

در قسمت جلوی چشم، فضایی وجود دارد که به آن اتاق قدامی گفته می شود. مایع شفافیبه طور دائم وارد این فضا می شود و از آن خارج می شود که تغذیه بخشی از چشم را بر عهده دارد. زمانی که خروج مایع از چشم کم باشد، فشار داخل چشمی بالا می رود. در نتیجه این فشار بالا می تواند به عصب بینایی صدمه بزند.

آب سیاه چه علائمی دارد؟

گاهی به آب سیاه، دزد بی سر و صدا ی بینایی گفته می شود. علت این امر آن است که آب سیاه در اغلب موارد به آهستگی پیشرفت می کند و تا مراحل بسیار پیشرفته بیماری که عصب بینایی آسیب شدید و غیر قابل جبران دیده است، آب سیاه منجر به تاری دید می شود.  نوع کمتر شایعی از آب سیاه وجود دارد که علائم شدید و ناگهانی ایجاد می کند. به این نوع آب سیاه حاد زاویه بسته گفته می شود که درمان فوری نیاز دارد. در این حالت درد شدید و ناگهانی چشم همراه با کاهش دید، قرمزی چشم، سر درد، تهوع و استفراغ وجود دارد. این حالت بین ایرانیان و به خصوص افراد دوربین و مسن نسبتا شایع است.

گلوکوم بیش از ۶۰ میلیون نفر در سراسر جهان را مبتلا می کند. شایعترین علت آن ایجاد فشار مایع در چشم است که به عصب بینایی که چشم را به مغز وصل می کند صدمه می زند.

بنا بر گفته شارون چوا ، همچنین  انستیتوی چشم پزشکی و بیمارستان چشم مورفیلد ، آلودگی هوا ممکن است به دلیل انسداد رگ های خونی به گلوکوم کمک کند ، که این امر به پیوندهای آلودگی هوا با افزایش خطر بروز مشکلات قلبی پیوند می زند. احتمال دیگر این است که ذرات ممکن است اثر سمی مستقیم داشته باشند که به سیستم عصبی آسیب برساند و در التهاب نقش داشته باشد.

تحقیقات قبلی نشان داده است که میزان گلوکوم در مناطق شهری ۵۰٪ بیشتر از مناطق روستایی است و این یافته های جدید نشان می دهد که آلودگی هوا ممکن است عاملی در این تفاوت باشد.

آلودگی هوا همچنین با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و ریه و شرایط مغزی مانند آلزایمر ، بیماری پارکینسون و سکته مغزی مرتبط بوده است.

ارسال شده در دانستنی ها توسط دکتر سمیرا ساعی‌راد | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,