کرونا را بهتر بشناسیم !

25 فوریه 2020

ویژگی های ویروس کرونا ، ویروس جدید سال ۲۰۲۰

ویروس کرونا جدید سال  ۲۰۲۰ نوع جدیدی از ویروس کرونا میباشد. این ویروس باعث ایجاد بیماری تنفسی در افراد می شود. این ویروس اولین بار در ووهان چین شناسایی شد. این ویروس می تواند از فردی به فرد دیگر انتقال یابد. این انتقال معمولاً از طریق قطرات تنفسی ، زمانی که شخص دارای ویروس ،  سرفه یا عطسه می کند و شما آن را تنفس می کنید ، اتفاق می افتد. بیشتر اوقات ، برای انتقال به این روش شما باید به شخص نزدیک باشید . مشخص نیست که آیا با لمس کردن یک سطح یا شیء که ویروس روی آن است و سپس لمس کردن دهان ، بینی یا احتمالاً چشمان خود ، ویروس را دریافت میکنید یا خیر.

ویروس کرونا مرزی نمی‌شناسد

به نقل از رییس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت “این ویروس وارد ایران خواهد شد و هیچ‌مرزی نمی‌شناسد و اگر کشوری مدعی شود که اجازه ورود این ویروس را نمی‌دهد، حرف غیرعلمی زده است”

بیشترین خطر ابتلا به این عفونت برای افرادی است که در چین هستند یا اخیراً به چین سفر کرده اند. افرادی که در تماس نزدیک با شخصی که آلوده است میباشند ، در معرض خطر بیشتری قرار دارند. این افراد شامل کارمندان بهداشت و درمان میباشند که از افراد دارای کرونا ویروس مراقبت میکنند.

علائم ابتلا به ویروس کرونا

عفونت ویروس کرونا می تواند رنجی از خفیف ، بدون علائم یا با علائم جزئی ، تا شدید یا حتی کشنده داشته باشد. این علائم معمولاً بین ۲ تا ۱۴ روز پس از ابتلا به عفونت شروع می شوند. این علائم شامل موارد زیر میباشند : تب ، سرفه ، تنگی نفس و …
بسیاری از افرادی که دارایویروس کرونا میباشند ، دارای ذات الریه در هر دو ریه خود میباشند.

تا به امروز هیچ واکسن یا درمان خاصی برای این ویروس جدید سال ۲۰۲۰ وجود ندارد. مراقبت پزشکی میتواند به تسکین علائم کمک کند.

عفونت های کرونا ویروسی چه عفونت هایی هستند ؟

کرونا ویروس ها گروهی از ویروسهای شایع میباشند. آنها به علت زوائد تاج مانندی که در سطحشان دارند به نام ویروس های تاج دار یا کرونا ویروس ها نامگذاری شده اند. برخی از ویروسهای کرونا تنها حیوانات را تحت تأثیر قرار میدهند ، اما برخی دیگر می توانند انسان را نیز تحت تأثیر قرار دهند. بیشتر افراد در برخی مواقع از زندگی خود به کرونا ویروس های انسانی آلوده می شوند. این امر معمولاً باعث ایجاد عفونتهای ملایم تا متوسط سیستم تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی می شود. اما این ویروس ها می توانند باعث بیماری های شدیدتر مانند برونشیت و ذات الریه نیز شوند.

چگونه عفونت های کرونا ویروس انتقال پیدا می کنند؟

کرونا ویروس های انسانی معمولاً از یک فرد آلوده به روش های زیر به دیگران منتقل می شوند :

از طریق آلوده شدن هوا با سرفه و عطسه

ارتباط فردی نزدیک ، مانند تماس یا دست دادن

لمس یک شیء یا سطح آلوده به ویروس ، سپس لمس دهان ، بینی یا چشم ها قبل از شستن دست ها

ندرتا ، مدفوع 

چه کسانی در معرض خطر عفونت های کرونا ویروسی می باشند ؟

هر شخصی می تواند به عفونت کرونا ویروس مبتلا شود ، اما کودکان خردسال با احتمال بیشتری آلوده می شوند. در ایالات متحده ، عفونت ها در پاییز و زمستان شایع تر هستند.

علائم کرونا ویروسی چیست ؟

علائم این بیماری به نوع کروناویروس و شدت عفونت بستگی دارد. اگر شما یک عفونت ملایم تا متوسط سیستم تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی داشته باشید ، علائم شما ممکن است شامل موارد زیر باشند :

آبریزش بینی ، سر درد ، سرفه ، گلو درد ، تب  و ...

برخی از کرونا ویروسها می توانند باعث ایجاد علائم شدید شوند. عفونت ها ممکن است به برونشیت و ذات الریه تبدیل شوند ، که باعث ایجاد علائم   خاصی میشود

عفونت های کرونا ویروسی چگونه تشخیص داده می شوند ؟

برای تشخیص ، پزشک شما سابقه پزشکی شما را میگیرد و در مورد علائم شما سوال میکند. شما را معاینه میکند. ممکن است برای شما آزمایش خون بنویسدو ممکن است برای شما تست های آزمایشگاهی مخاط ، نمونه ای از سواب گلو یا دیگر نمونه های تنفسی بنویسد.


راه های درمان ویروس کرونا چیست ؟

هیچ درمان خاصی برای عفونت های کروناویروسی وجود ندارد. بیشتر افراد خودبخود بهتر می شوند. با این حال شما میتوانید از طریق موارد زیر علائمتان را تسکین دهید.

مصرف داروهای بدون نسخه برای درد ، تب و سرفه. با این حال ، به کودکان آسپرین ندهید. و به کودکان زیر چهار سال داروی سرفه ندهید.

استفاده از دستگاه مرطوب کننده هوا یا گرفتن دوش آب گرم برای کمک به کاهش گلو درد و سرفه ،استراحت زیاد ، نوشیدن  ، اگر نگران علائم خود هستید ، با پزشک خود مشورت کنید.

آیا کرونا ویروس قابل پیشگیری است ؟

در حال حاضر ، هیچ گونه واکسنی برای جلوگیری از عفونت های انسانی کرونا ویروس وجود ندارد. اما ممکن است شما  از طریق موارد زیر قادر باشید خطر ابتلا یا انتقال عفونت را کاهش دهید.

حداقل ۲۰ ثانیه دستها را با آب و صابون بشویید.

از لمس صورت ، بینی یا دهان خود با دستان نشسته خودداری کنید.

از تماس نزدیک با افراد بیمار خودداری کنید.

سطوحی که مکررا لمس می کنید تمیز و ضد عفونی کنید.

سرفه ها و عطسه های خود را با دستمال  بپوشانید. سپس دستمال را دور انداخته و دستان خود را بشوئید.

زمانی که بیمار هستید در خانه استراحت کنید.