چه کسانی می توانند واکسن آبله میمون را دریافت کنند؟

2 جولای 2022

تاکنون حداقل ۳۵۱ مورد تایید شده آبله میمون در انسان در ایالات متحده وجود دارد که بیش از نیمی از ایالت ها حداقل یک مورد را گزارش کرده اند. با توجه به موانع موجود برای تشخیص و آزمایش، این احتمال وجود دارد که موارد بسیار بیشتر از موارد ثبت شده وجود داشته باشد. پس چگونه از خود محافظت می کنید؟

آیا باید عجله کنم و واکسن آبله میمون را بزنم؟

واکسن هنوز برای عموم در دسترس نیست. شما نمی توانید وارد داروخانه شوید و دوز واکسن کووید را دریافت کنید. بنابراین اگر نگران ابتلا به آبله میمون هستید، اما فقط به دلیل ترس عمومی به جای اینکه شخصاً کسی را بشناسید که به آن مبتلا شده است، خوب است راه های دیگری را نیز در نظر داشته باشید که می توانید از خود محافظت کنید.ما در اینجا اصول اولیه آبله میمون را مورد بحث قرار دادیم. بزرگترین چیزی که باید بدانید این است که از طریق تماس نزدیک منتقل می شود.

اگر به آبله میمون مبتلا هستید، می توانید آن را به خانواده نزدیک خود، شرکای جنسی و هر کسی که با آنها تماس پوست به پوست داشته اید، سرایت کنید. اگر ملافه، لباس، یا حوله را با کسی به اشتراک می گذارید، یا اگر ظروفی مانند فنجان و ظروف نقره را به اشتراک می گذارید، می تواند از این طریق نیز منتقل شود. به احتمال زیاد از طریق قطرات تنفسی قابل انتقال است، اگرچه احتمالاً آئروسل نیست.ضایعات آبله میمون در طول بیماری از نظر ظاهری تغییر می کنند، می توانند به صورت تاول های پر از مایع یا چرکی ظاهر شوند. هر مایع یا دلمه از ضایعات به طور بالقوه می تواند ویروس را منتقل کند، که اساس بسیاری از این توصیه ها است.

مهمترین راه برای پیشگیری از آبله میمون این است که با فردی که به آن مبتلا است در تماس نزدیک نباشید. و اگر متوجه بثوراتی شدید که ممکن است آبله میمون باشد، حتما باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.در مورد واکسن ها چطور؟در حال حاضر، در حالی که هنوز دوزهای کافی برای واکسینه کردن همه وجود ندارد، وزارت بهداشت و خدمات انسانی (HHS) اعلام کرده است که ۱٫۶ میلیون دوز از واکسن دو دوز آبله میمون Jynneos را یا در دست دارند یا انتظار می‌رود اواخر امسال باشد. و آماده استفاده از آنها هستند.

 چه کسانی بیشترین اولویت را برای دریافت واکسن آبله میمون دارند؟

۱- افرادی که “تماس فیزیکی نزدیک” با فردی که مبتلا به آبله میمون بوده است.

۲- افرادی که شریک جنسی آنها به آبله میمون مبتلا شده است.

۳- مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند و اخیراً شریک جنسی متعددی در محلی که آبله میمون در حال گسترش است داشته اند. 

منبع: https://lifehacker.com/who-can-get-a-monkeypox-vaccine-1849129874

ارسال شده در اخبار, دانستنی ها, مقاله‌ها توسط دکتر سمیرا ساعی‌راد | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,