هرآنچه که باید راجع به آمنیوسنتز دانست:

13 ژوئن 2022

آمنیوسنتز چیست؟

آزمایش آمنیوسنتز به عمل  سوزن زدن به شکم مادر و برداشتن مایع آمنیوتیک اطلاق میگردد.

برروی سلول های آمنیون میتوان آزمایشات ژنتیک متعدد بسته به درخواست پزشک و علت مراجعه مادر باردار انجام داد. معمولا برروی مایع آمنیون بررسی کروموزومی (کاریوتایپ) انجام میگردد ولی چنانچه  در خانواده ای سابقه بیماری های ژنتیکی  وجود داشته باشد میتوان آن بیماری خاص را نیز بررسی نموند.

بهتر است مادر قبل از اقدام به بارداری تحت نظر متخصص ژنتیک قرار بگیرد و در صورت داشتن سابقه بیماری های ژنتیک قبل از اقدام به بارداری ژن عامل بیماری و جهش مربوطه شناسایی گردد.

قابل ذکر است با توجه به اینکه مدت زمان انجام آزمایشات ژنتیک طولانی میباشد مراجعهء به موقع امری ضروری در پیشگیری از ابتلا به بیماری های ژنتیک در نسل آینده میباشد.

زمان سقط قانونی ۱۸ هفته ۶ روز میباشد.

آزمایش کاریوتایپ آمنیون  یک تست تشخیصی میباشد که به ما این اطلاع را میدهد که جنین از لحاظ کروموزومی سالم می باشد یا خیر.

 در صورت مناسب نبودن هفته بارداری خانم و نزدیک بودن به هفته سقط قانونی که از ۱۷ هفته شروع میشود بیمار باید پذیرش تست اورژانسی بشود که در این تست ۵ کروموزوم به صورت اورژانسی بررسی میشود. از جمله تریزومی ۱۳ و ۱۸ و۲۱ و جنسیت جنین.

 مدت پاسخگویی در تست اورژانسی  QF-PCR 48 تا ۷۲ ساعته به صورت شفاهی میباشد. آزمایش کشت کروموزوی آمنیوسنتز حدودا ۱۵ تا ۲۰ روز کاری طول میکشد و پرسنل آزمایشگاه دکتر ساعی جواب آزمایش را تا قبل از هفته سقط قانونی به اطلاع بیمار میرساند.

در صورت آلوده بودن نمونه آمنیوتیک به خون مادر ممکن جواب تست اورژانسی به تکرار بخورد و روی همان مایع دوباره آزمایش انجام شود.

درد نمونه گیری آمنیوسنتز مثل آمپول عضلانی می باشد و نیازی به بی حسی ندارد و پزشک قبل از انجام نمونه گیری ناحیه مورد نظر را ضدعفونی می کند.

تست های قابل انجام روی مایع آمنیوتیک

روی مایع آمنیوتیک آزمایش هایی نظیر آمنیوسنتز و ناشنوایی و نابینایی و تست پدرفرزندی و کم خونی آلفا و بتا تالاسمی و بقیه بیماری های ژنتیکی بررسی میشود.

نکات قبل از انجام آمنیوسنتز

قبل از آزمایش آمنیوسنتز بیمار باید روزی ۸ تا ۱۲ لیوان اب بخورد تا مایع دور جنین به اندازه ای برسد که قابل نمونه گیری باشد .

۴۸ ساعت قبل از انجام آزمایش آمنیوسنتز نباید هیچگونه داروی ضد انعقاد مثل آسپرین و انوکسپارین و … استفاده شود.

حضور همسر در روز نمونه گیری الزامی میباشد.

نکات بعد از انجام آمنیوسنتز

در این آزمایش پزشک نمونه گیر که پریناتولوژیست میباشد مایع دور جنین را چک میکند و با توجه به کافی بودن مایع آمنیون نمونه گیری را انجام میدهد.

  • خوردن مایعات برای جبران مایع از دست رفته
  • استفاده از شیاف پروژسترون با توجه به دستور پزشک
  • انجام ندادن کار سنگین و پله بالا نرفتن
  • در چه مواردی انجام آمنیوسنتز لازم است؟
  • سن بالاتر از ۳۵ سال مادر در زمان زایمان
  • سطح غیر طبیعی مارکرهای بیوشیمیایی در تست های غربالگری
  • نتایج غیر طبیعی در سونوگرافی
  • احتمال وجود نوعی بیماری ژنتیکی قابل تشخیص در جنین (بشرط آنکه نوع اختلال و موتاسیون آن قبل از بارداری و یا در ابتدای بارداری تشخیص و تایید شده باشد.
  • وجود سابقۀ نقص لولۀ عصبی (NTD) در بارداری های قبلی
  • در صورت داشتن خون ریزی و آب ریزش بعد از نمونه گیری بیمار باید به پزشک خود یا نزیک ترین بیمارستان محل زندگی خود مراجعه کند.