شواهد مالتیپل اسکلروزیس را به ویروس اپشتین بار(ویروس بوسه)مرتبط می کند

22 ژانویه 2022

شواهد قوی و جدیدی وجود دارد که نشان می‌دهد یکی از رایج‌ترین ویروس‌های جهان ممکن است برخی افراد را در مسیر ابتلا به مولتیپل اسکلروزیس قرار دهد.ام اس یک بیماری بالقوه ناتوان کننده است که در آن سیستم ایمنی بدن به اشتباه به پوشش محافظ فیبرهای عصبی حمله می کند و به تدریج آنها را فرسایش می دهد و ارتباط بین مغز و بقیه بدن را مختل می کند.

ویروس اپشتین بار مدتهاست که مشکوک به نقش داشتن در ایجاد ام اس بوده است. اما این ارتباطی است که اثبات آن سخت است، زیرا تقریباً همه در مقطعی به اپشتین بار مبتلا می شوند، معمولاً در کودکی یا بزرگسالی – اما فقط بخش کوچکی به ام اس مبتلا می شود.

اکنون، محققان هاروارد نتایج یکی از بزرگترین مطالعات را برای حمایت از نظریه اپشتین بار گزارش می کنند.آنها نمونه خون ذخیره شده از بیش از ۱۰ میلیون نفر در ارتش ایالات متحده را ردیابی کردند و دریافتند که خطر ابتلا به ام اس به دنبال عفونت اپشتین بار ۳۲ برابر شده است.ارتش به طور منظم آزمایش خون را برای اعضای خود انجام می دهد. محققان نمونه‌های ذخیره شده از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۱۳ را بررسی کردند تا آنتی‌بادی‌هایی را که نشان‌دهنده عفونت ویروسی هستند، جستجو کنند.فقط ۵٫۳ درصد از استخدام‌شدگان هیچ نشانه‌ای از اپشتین بار در زمان پیوستن به ارتش نداشتند. محققان ۸۰۱ مورد ام اس را که متعاقباً در یک دوره ۲۰ ساله تشخیص داده شد، با ۱۵۶۶ نفر از نیروهای خدماتی که هرگز به این بیماری مبتلا نشدند، مقایسه کردند.

فقط یکی از بیماران ام اس قبل از تشخیص هیچ شواهدی از ویروس اپشتین بار نداشت. علیرغم جستجوی فشرده، محققان هیچ مدرکی دال بر نقش سایر عفونت های ویروسی پیدا نکردند.دکتر آلبرتو آسچریو، نویسنده این مطالعه، از دانشگاه هاروارد تی.اچ. دانشکده بهداشت عمومی چان و همکارانش در مجله Science گزارش دادند: این مطالعه “به شدت نشان می دهد” که عفونت اپشتین بار “یک علت و نه پیامد ام اس” است.واضح است که این تنها عامل نیست، با توجه به اینکه حدود ۹۰٪ از بزرگسالان دارای آنتی بادی هستند که نشان می دهد اپشتین بار داشته اند – و طبق گفته انجمن ملی مولتیپل اسکلروزیس، نزدیک به یک میلیون نفر در ایالات متحده با ام اس زندگی می کنند.دکتر ویلیام اچ. رابینسون و دکتر لارنس استاینمن از دانشگاه استنفورد در سرمقاله ای به همراه این مطالعه نوشتند که به نظر می رسد ویروس “محرک اولیه” باشد.

اپشتین بار بیشتر به دلیل ایجاد “مونو” یا مونونوکلئوز عفونی در نوجوانان و بزرگسالان شناخته شده است، اما اغلب بدون هیچ علامتی نیز رخ می دهد. ویروسی که پس از عفونت اولیه در بدن غیرفعال می‌ماند، همچنین با توسعه بعدی برخی بیماری‌های خودایمنی و سرطان‌های نادر مرتبط است، اگرچه دلیل آن مشخص نیست.از جمله احتمالات: «تقلید مولکولی»، به این معنی که پروتئین‌های ویروسی ممکن است آنقدر شبیه به برخی از پروتئین‌های سیستم عصبی به نظر برسند که باعث ایجاد حمله ایمنی اشتباهی شود که با MS رخ می‌دهد.

منبع: https://chicago.suntimes.com/2022/1/17/22888677/multiple-sclerosis-epstein-barr-virus-harvard-alberto-ascherio-mononucleosis-mono-medical-research