راهنمای مراجعین برای آمنیوسنتز

10 اکتبر 2018

آمنیوسنتز یک روش تشخیصی پیش از تولد است که طی آن مقدار کمی از مایع دور جنین کشیده شده و جهت بررسی وجود نقایص جنینی مورد استفاده قرار می گیرد. بهترین زمان انجام آمنیوسنتز بین هفته ۱۵ تا۱۶ بارداری است ولی پس از این زمان هم انجام آن ممکن می باشد. نمونه گیری توسط پزشک فوق تخصص حاملگی های پرخطر (پرناتولوژیست) انجام می گیرد و جهت اجتناب از هر گونه آسیب به جنین ابتدا به وسیله سونوگرافی موقعیت قرار گیری جنین و جفت و محل مناسب برای نمونه گیری پیدا شده و سپس نمونه گیری در کمتر از یک دقیقه انجام می شود. مایع آمنیون برداشت شده ظرف مدت کوتاهی توسط جنین جبران شده و به حالت طبیعی باز می گردد. درد ناشی از نمونه گیری در حد یک تزریق عضلانی است و معمولا نیازی به بی حسی موضعی ندارد؛ گاهی ممکن است پس از نمونه گیری دردی مشابه درد پیش از قاعدگی در فرد بوجود آید.

توجه به این نکات برای مراجعین ضروری است:

* وجود همسر الزامی می باشد.

*نمونه گیری به صورت سرپایی انجام می شود و نیاز به بستری و ناشتایی نیست. قبل از انجام آمنیوسنتز لازم است خانم باردار غذای سبکی میل کند.

* بیمار بایستی قبل از انجام آمنیوسنتز پزشک را در جریان داروهای مصرفی بخصوص داروهای ضد انعقاد مثل هپارین و آسپیرین قرار دهد.

* در صورت خونریزی یا نشت آب فراوان ظرف ۴۸ ساعت بعد از نمونه گیری بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

* بعد از انجام آمنیوسنتز خانم باردار باید بقیه روز را در منزل استراحت کرده و حرکات آرام داشته باشد. لازم نیست تمام روز را در بستربماند؛ می تواند روی صندلی بنشیند یا استحمام کوتاهی داشته باشد. پس از انجام آمنیوسنتز تا چند روز استراحت نسبی، رژیم غذایی سبک و اجتناب از کارهای بدنی سنگین و شدید، بالا و پایین رفتن از پله و نزدیکی توصیه می شود.

تهیه کننده: خانم دکتر ندیم زاده

ارسال شده در آزمایشات دوران بارداری توسط دکتر سمیرا ساعی‌راد | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,