درمان سقط با هورمون پروژسترون !

18 فوریه 2020

مادرانی که در مراحل اولیه بارداری دچار خونریزی میشوند و پیش از آن نیز در مراحل اولیه بارداری دچار سقط جنین شده اند می توانند تحت درمان مصرف  یک دوره پروژسترون قرار بگیرند .

پروژسترون چیست ؟

پروژسترون یک هورمون طبیعی است که از تخمدان ها در هر چرخه قاعدگی و همچنین از جفت در اوایل بارداری تولید می شود و در تغذیه مراحل اولیه بارداری و حفظ آن تا پایان بارداریاهمیت زیادی دارد .سقط اتفاقی است که نه تنها یک رویداد مهم بالینی از نظر تحقیقات و درمان های مورد نیاز درمان و مراقبت میباشد و همچنین میتواند  باعث ایجاد ناراحتی روانی عمیقی برای زنان و خانواده های آنها می شود.  پروژسترون یک داروی انتخابی سنتی برای این زنان در سه ماهه اول بارداری بعدی خواهد بود. نقش آاین هورمون  بسیار بحث برانگیز بوده است.

تحقیقات اولیه

در حقیقی  که اخیرا در مجله آمریکایی زنان و زایمان منتشر شده است ، دو آزمایش بالینی عمده در مورد استفاده از پروژسترون در اوایل بارداری به اختصار توضیح داده شده اند. این آزمایشات PROMISE و PRISM نام دارند و هر دو توسط محققان این دو موسسه  انجام شده اند. بر اساس یافته های حاصل از تقریبا ۸۴۰ زن دارای سابقه سقط مکرر (دو یا بیشتر به طور پی در پی) بدون هیچ توضیح مشخصی ، میباشد. زنان در ۴۵ بیمارستان در مناطق مختلف انگلستان و هلند بررسی شدند. این مطالعه نتیجه گرفت که مکمل پروژسترون باعث افزایش ۳ درصدی نرخ تولد نوزاد زنده میشود اما معنی داری آن از نظر آماری همچنان مبهم است.بیش از ۴٫۰۰۰ زن از سنین ۱۶ تا ۳۹ ساله که در اوایل بارداری دچار خونریزی بودند را در ۴۸ بیمارستان انگلستان مورد بررسی قرار داد. پروژسترون خیلی زود به مادرانی که یک یا بیشتر سقط زودرس داشتند داده شد و نرخ تولد نوزاد زنده در این گروه  ۷۵ درصد بود ، در گروه کنترل که به آنها دارونما داده شده بود ، نرخ تولد نوزاد زنده ۷۲ درصد بود. به ترتیب ۲۰ درصد و ۲۲ درصد زنان در گروه پروژسترون و دارونما از سقط رنج بردند. اثرات شدید در مادران و نوزادان هر دو گروه افزایش نیافت. این محققان نتیجه گرفتند که هیچ مزیتی برای زنانی که در اوایل بارداری دچار خونریزی شده اند ، وجود ندارد.اگر بررسی ها را به مادرانی که تجربه سه سقط مکرر یا بیشتر را داشتند ، محدود کنیم ، ۱۵ درصد افزایش در نرخ تولد نوزاد زنده در مقایسه با زنان مشابه که دارونما دریافت کرده بودند ، وجود داشت.

تحقیقات ثانویه

در مطالعه دومی که اخیرا در مجله بین المللی زنان و زایمان منتشر شده است ، نتایج PRISM را از نقطه نظر اقتصادی مورد بررسی قرار داده است. محققان یافتند که با  پرداخت میانگین ۲۰۴ پوند در هر بارداری ، استفاده از پروژسترون مقرون به صرفه میباشد. یافته های PRISM ، مقبولیت گسترده ای داشت. پیش از اینکه این نتایج منتشر شوند ، تنها ۱۳ درصد از یک گروه کوچک متشکل از ۱۳۰ متخصص در انگلستان برای زنان دارای خونریزی در اوایل بارداری پروژسترون تجویز میکردند. بعد از انتشار نتایج PRISM ، این مقدار به ۷۵ درصد افزایش یافت.

ضرورت بالینی

مدیر مرکز ملی تحقیقات سقط جنین تامی ، میگوید : ” آزمایشات فوق ذکر اثر درمانی کوچک اما مثبتی با توجه به تعداد سقط های پیشین ارائه دادند. ما معتقدیم که عوامل خطر خونریزی در اوایل دوران بارداری و سابقه یک سقط یا بیشتر قبل از آن ، زنان پر خطر که از پروژسترون بهره میبرند را شناسایی میکند. دانشمندان تخمین میزنند که این آزمایش بالینی میتواند سالانه جان ۸۵۰۰ نوزاد را در انگلستان نجات دهد. برخلاف مزیت کوچکی که در بالین نشان میدهد ، دانشمندان مزیت استفاده از پروژسترون را بر اساس اثرات مثبت بالقوه آن ذکر میکنند.

محققان این تحقیقات : ” پیشنهاد ما این است که یک دوره درمانی مصرف پروژسترون ۴۰۰ میلی گرمی دو بار در روز به زنانی که دچار خونریزی در اوایل دوران بارداری بوده و سابقه یک سقط یا بیشتر قبل از آن را دارند در زمان مراجعه به علت خونریزی واژینال پیشنهاد شود و تا ۱۶ هفته کامل بارداری ادامه یابد.”

آنچه باید بدانید !

گزارش کارآزمایی  این تحقیقات به این نتیجه می رسد : “درمان با پروژسترون منجر به بهبود معنی داری در بروز تولد زنده در بین زنان با خونریزی واژینال در ۱۲ هفته اول بارداری نشده است.” حتی با وجود تنها یک سقط جنین قبلی ، مزایای آن بسیار اندک بود. بنابراین ، احتمالاً استفاده از پروژسترون برای زنانی که پیش از این دارای ۳ مورد یا بیشتر سقط جنین  بودند ، محفوظ است ، زیرا مزیت استفاده از این روش در این گروه بیشتر است.

ارسال شده در مشاوره ژنتیک توسط دکتر سمیرا ساعی‌راد | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,