تفاوت بین PGD و PGS

6 جولای 2022

تفاوت بین غربالگری ژنتیکی (PGS) و تشخیص ژنتیکی پیش از کاشت (PGD):

PGS سلول های بیوپسی شده از جنین را برای غربالگری ناهنجاری های ژنتیکی زمانی که هیچ اختلال ارثی شناخته شده ای وجود ندارد، تجزیه و تحلیل می کند. از سوی دیگر، PGD از همین فرآیند برای تشخیص یک اختلال خاص استفاده می کند که احتمال انتقال آن از والدین به فرزندانشان زیاد است.

غربالگری ژنتیک قبل از لانه گزینی (PGS) چیست؟

PGS یک اقدام پیشگیرانه است که برای شناسایی ناهنجاری های کروموزومی در جنین استفاده می شود، حتی اگر شواهد شناخته شده ای از ناهنجاری ژنتیکی در هر یک از والدین وجود نداشته باشد، این روش ناهنجاری‌های کروموزومی مانند سندرم داون (تریزومی ۲۱) و همچنین ناهنجاری‌های موقعیت کروموزومی (جابه‌جایی) را بررسی می‌کند.

PGS برای والدینی که هیچ ناهنجاری ژنتیکی شناخته شده ای ندارند و همچنین بیمارانی که هر یک از شرایط زیر را دارند توصیه می شود:

  • شریک زن ۳۸ ساله یا بیشتر.
  • زوج هایی که علاقه مند به انتقال تک جنین هستند.
  • زوج های علاقه مند به انتخاب جنسیت.
  • سابقه سقط جنین (سقط مکرر).
  • سابقه ناموفق IVF

تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی [PGD] چیست؟

PGD ​​شامل آزمایش ژنتیکی یک جنین برای یک جهش ژنی خاص زمانی است که یک یا هر دو والدین بیولوژیکی از وجود یک ناهنجاری ژنتیکی آگاه باشند.

PGD ​​برای زوج هایی که استعداد ژنتیکی دارند ویا احتمال انتقال یک ناهنجاری ژنتیکی شناخته شده را دارند توصیه می شود. هر زوجی که سابقه خانوادگی آنوپلوئیدی (تعداد غیرطبیعی کروموزوم) که منجر به سقط جنین، نقایص مادرزادی یا سندرم داون شود، می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد.

علاوه بر این، خانواده هایی که سابقه نقص های تک ژنی مانند فیبروز کیستیک، کم خونی داسی شکل و دیستروفی عضلانی دارند، می توانند آزمایش PGD را در نظر بگیرند.

 منبع: https://www.nefertility.com/fertility-treatment/pgs

 

ارسال شده در آزمایشات پیش از بارداری, اخبار, انواع آزمایش, مشاوره ژنتیک, مقاله‌ها, مولکولی توسط دکتر سمیرا ساعی‌راد | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,