برخی از عطرها و مواد آرایشی ممکن است باعث واکنش های آلرژیک شوند

8 ژانویه 2020

برخی از عطرها و مواد آرایشی ممکن است باعث واکنش های آلرژیک شوند

در واقع برخی از عطرها و مواد آرایشی مسدود کننده های طبیعی موجود در بدن را از بین می برند.

طبق این مطالعه ، برخی از محصولات عطر و لوازم آرایشی ممکن است باعث واکنش های آلرژیک شوند.

محققان دانشگاه موناش ، دانشگاه کلمبیا و دانشکده پزشکی هاروارد دریافتند که برخی ترکیبات موجود در محصولات آرایشی و بهداشتی می توانند سلولهای T انسانی را فعال کنند (سلولهای T انسانی ، محافظت کننده سیستم ایمنی بدن هستند ). این مطالعه بر روی مواد شیمیایی کوچک موجود در بسیاری از روغنهای اساسی و عصاره گیاه شناسی متمرکز شده است.

همچنین در این مطالعه نقش پروتئین رایج در پوست ، معروف به CD1a ، در واکنش آلرژیک به مواد آرایشی بررسی شده است.
این مطالعه ، که در مجله Science Immunology منتشر شد ، نشان داد که چندین ماده شیمیایی به عنوان ماده آلرژیک مطرح شده اند ، از جمله فارنسول – ترکیبی که اغلب به عنوان رایحه مورد استفاده قرار می گیرد .

مثالی که محققان از آن استفاده کردند بالسام پرو است که یک رزین روغن درختی است که در بسیاری از محصولات طبیعی و آرایشی ، خمیردندان ، رایحه ها ، عطر و طعم دهنده مواد غذایی و نوشیدنی یافت می شود.

محققان گفتند که این روغن به دلیل اینکه طبیعی است و شیمیایی ساخته نمی شود ، بسیار محبوب است اما تا پنج درصد از مردم به آن حساسیت دارند زیرا حاوی ترکیبات کوچکی است که سیستم ایمنی بدن افراد را تجزیه می کنند و باعث یک واکنش آلرژیک می شوند.
به طور معمول ، بسیاری از مولکول های CD1a مملو از مسدود کننده های طبیعی در بدن ما هستند که از پاسخ ایمنی اغراق آمیز جلوگیری می کنند. محقق دکتر مارچین وگرکی گفت: این ترکیبات کوچک اساساً انسداد کننده های طبیعی را از بین می برند.
اما علیرغم حساسیت شناخته شده ، بالسام پرو هنوز در برخی محصولات از جمله خمیر دندان ، ضد آفتاب ، کرم های صورت و مواد آرایشی استفاده می شود.
دکتر وگرکی گفت: “اکنون ما می دانیم که چگونه برخی از ترکیبات موجود در محصولات پوست و مواد آرایشی می توانند به طور مستقیم با پروتئین های انسانی ارتباط برقرار کنند.”

ارسال شده در اخبار, دانستنی ها, مشاوره ژنتیک توسط دکتر سمیرا ساعی‌راد | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,