ارتباط بین حفظ تعادل و سلامتی

22 ژوئن 2022

تحقیقات نشان می دهد که حفظ تعادل روی یک پا ممکن است تست مفیدی برای سلامت، در زندگی باشد.

افراد میانسال و مسن که نمی توانند به مدت ۱۰ ثانیه روی یک پا تعادل داشته باشند، تقریباً دو برابر بیشتر از افرادی که می توانند در معرض خطر مرگ در ۱۰ سال آینده قرار دارند.

اینکه یک فرد چقدر می تواند تعادل داشته باشد می تواند بینشی در مورد سلامت او ارائه دهد. به عنوان مثال، تحقیقات قبلی نشان می دهد که ناتوانی در حفظ تعادل روی یک پا با خطر بیشتر سکته مغزی مرتبط است.

اکنون یک گروه بین المللی از کارشناسان، از بریتانیا، ایالات متحده، استرالیا، فنلاند و برزیل، اولین مطالعه ۱۲ ساله خود را تکمیل کرده اند که رابطه بین تعادل و مرگ و میر را بررسی می کند. اگرچه این تحقیق مشاهده ای بود و نمی تواند علت را تعیین کند، ولی یافته های آن قابل توجه بود.

ناتوانی در ایستادن بر روی یک پا به مدت ۱۰ ثانیه در اواسط زندگی تا اواخر زندگی با افزایش تقریباً دو برابری خطر مرگ به هر دلیلی در ۱۰ سال آینده مرتبط است. نتایج در مجله British Journal of Sports Medicine منتشر شد.

این یافته‌ها آنقدر واضح است که محققان به رهبری دکتر کلودیو گیل آرائوجو از کلینیک پزشکی ورزشی Clinimex در ریودوژانیرو، پیشنهاد می‌کنند که یک تست تعادلی باید در بررسی‌های معمول سلامت افراد مسن گنجانده شود.

ارزیابی تعادل معمولاً در بررسی های سلامت افراد میانسال و مسن گنجانده نمی شود، احتمالاً به این دلیل که آزمایش استانداردی برای آن وجود ندارد. در مجموع ۱۷۰۲ نفر بین ۵۱ تا ۷۵ سال، بین سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۲۰ برای این مطالعه پیگیری شدند.

در ابتدا، از شرکت کنندگان خواسته شد که به مدت ۱۰ ثانیه بدون هیچ گونه حمایت اضافی روی یک پا بایستند. برای استانداردسازی آزمون، از شرکت‌کنندگان خواسته شد که جلوی پای آزاد خود را روی پشت ساق پای مخالف قرار دهند در حالی که بازوهای خود را در کناره‌ها نگه داشته و نگاه خود را مستقیماً به جلو ثابت کرده‌اند. حداکثر سه تلاش برای هر دو پا مجاز بود.

از هر پنج نفر یک نفر در این آزمون مردود شد. در طول دهه بعد، ۱۲۳ نفر به دلایل مختلف جان خود را از دست دادند. پس از محاسبه سن، جنس و شرایط زمینه ای، ناتوانی در ایستادن بدون تکیه گاه روی یک پا به مدت ۱۰ ثانیه با افزایش ۸۴ درصدی خطر مرگ به هر دلیلی همراه بود.

محققان گفتند این مطالعه دارای محدودیت‌هایی بود، از جمله اینکه شرکت‌کنندگان همه برزیلی‌های سفیدپوست بودند، که به این معنی است که یافته‌ها ممکن است به طور گسترده‌تری برای قومیت‌ها و ملل دیگر قابل استفاده نباشد.

https://www.theguardian.com/society/2022/jun/20/balancing-on-one-leg-useful-health-test-later-life-research?CMP=Share_iOSApp_Other

ارسال شده در اخبار, دانستنی ها, مقاله‌ها توسط دکتر سمیرا ساعی‌راد | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,