آزمایش کم خونی داسی شکل

3 آگوست 2022

آنچه در مورد آزمایش کم خونی داسی شکل باید بدانید ، چیست؟

اهمیت

روش تست

خطرات

نتایج

تست در ورزشکاران

آزمایش کم خونی داسی شکل یک آزمایش خون ساده است که به پزشکان در تشخیص این بیماری کمک می کند. افراد در هر سنی می توانند این آزمایش را انجام دهند. با این حال، معمولاً بخشی از غربالگری نوزادان است، بنابراین بیشتر بزرگسالان نیازی به آزمایش ندارند.

پزشکان برای کم خونی سلول داسی شکل آزمایش می کنند زیرا نوزادان مبتلا به این بیماری در هفته های پس از تولد در معرض خطر ابتلا به عفونت های جدی هستند. بزرگسالان نیز می توانند این بیماری را به فرزندان خود منتقل کنند.

آزمایش سلول داسی شامل بررسی خون افراد برای تعیین اینکه آیا آنها به بیماری سلول داسی شکل ،(SCD) مبتلا هستند یا خیر. کم خونی داسی شکل شایع ترین است. SCD نوع

آزمایش سلول داسی شکل چیست؟

ها اختلالات خونی ارثی هستند که باعث تغییر در هموگلوبین، پروتئینی در SCD گلبول های قرمز خون می شوند. گلبول های قرمز بد شکل، چسبنده و غیر قابل انعطاف می شوند. در نتیجه می توانند در رگ های خونی کوچک گیر کرده و باعث انسداد شوند. این انسدادها می تواند خون و اکسیژن رسانی به بافت ها را مختل کند و منجر به عوارض جدی برای سلامتی شود.

پزشکان برای غربالگری بیماری سلول داسی شکل آزمایش خون را تجویز می کنند.

غیرطبیعی را بررسی می کند S (HbS) آزمایشات سلول داسی وجود هموگلوبین کمک کند. SCD و می تواند به پزشکان در تشخیص

از آنها استفاده SCD برخی از آزمایشاتی که ممکن است پزشک برای بررسی کند :

شمارش کامل خون (CBC)

الکتروفورز هموگلوبین، که سطوح انواع مختلف هموگلوبین را در خون اندازه گیری می کند

کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا، که انواع مختلف هموگلوبین خون را نیز شناسایی می کند

آزمایش دی ان ای ، می تواند به شناسایی کسانی که ناقل این بیماری هستند کمک کند .

برای بررسی کم خونی استفاده کنند، وضعیتی که CBC پزشکان ممکن است از در آن هموگلوبین غیرطبیعی از رساندن اکسیژن کافی به سلول ها جلوگیری می باشد که اندازه (MCV) همچنین باید شامل معاینه میانگین حجم بدن CBC کند . گلبول های قرمز را بررسی می کند.

چه زمانی افراد باید این آزمایش را انجام دهند؟

در ایالات متحده، آزمایش سلول داسی بخشی از آزمایشات غربالگری معمول نوزادان است.

SCD آزمایش زودهنگام به پیشگیری از عفونت های جدی در نوزادان مبتلا به کمک می کند.

پزشکان همچنین ممکن است در زمانی که نوزاد در رحم است با نمونه برداری از جفت یا مایع آمنیوتیک، این وضعیت را آزمایش کنند.

اگر فردی در کودکی آزمایش سلول داسی شکل انجام نداده و علائم این بیماری را تجربه می کند، ممکن است به آزمایش سلول داسی نیاز داشته باشد.

چرا مردم باید آزمایش شوند؟

با گذشت زمان بدتر می شود، اما درمان ها می توانند از عوارض آن SCD جلوگیری کنند و به افراد مبتلا کمک کنند عمر طولانی تری داشته باشند.

یک بیماری ارثی است، افراد باید وضعیت SCD علاوه بر این، از آنجایی که خود را بدانند زیرا ممکن است خطر انتقال این بیماری به فرزندان خود را داشته باشند.

اگر فردی دارای صفت سلول داسی شکل باشد، به این معنی است که او حامل ژن بیماری سلول داسی شکل است اما معمولاً هیچ علامتی ندارد. بنابراین، بدون آزمایش، فرد ممکن است نداند که تغییرات ژنتیکی را دارد که می تواند به نسل های آینده منتقل کند.

عوامل خطر برای کم خونی سلول داسی شکل

کم خونی داسی شکل از والدین به فرزندان منتقل می شود. بنابراین، هر کسی که والدینی مبتلا به کم خونی داسی شکل داشته باشد در معرض خطر است.

افراد از گروه های نژادی یا قومی خاص در معرض خطر افزایش کم خونی سلول داسی قرار دارند، از جمله :

مردم آفریقایی تبار

مردم خاور میانه، آسیایی، هندی یا مدیترانه ای تبار

آمریکایی های اسپانیایی تبار از آمریکای مرکزی و جنوبی

آزمون شامل چه مواردی می شود؟

یک متخصص مراقبت های بهداشتی نمونه خون می گیرد. آنها یک نوار الاستیک در اطراف بازو قرار می دهند تا به بزرگ شدن ورید کمک کند و سپس یک سوزن کوچک را در رگ نزدیک آرنج داخلی وارد می کنند.

خون به طور طبیعی به داخل سرنگ یا لوله خلاء متصل به سوزن جریان می یابد. هنگامی که متخصص مراقبت های بهداشتی خون کافی داشته باشد، سوزن را برمی دارد و زخم کوچک سوراخ شده را با بانداژ می پوشاند.

نوزادان تازه متولد شده به جای خون گیری تحت آزمایش چوب پاشنه قرار می گیرند. این شامل تمیز کردن پاشنه با الکل و سوراخ کردن آن با یک سوزن کوچک است. سپس متخصص مراقبت های بهداشتی خون را روی یک اسلاید یا نوار تست جمع آوری می کند.

آیا خطراتی در ارتباط با آزمایش وجود دارد؟

آزمایش سلول داسی شکل یک آزمایش خون استاندارد با خطرات بسیار کمی است.

فرد ممکن است در جایی که سوزن وارد رگ می شود درد خفیفی را تجربه کند و ممکن است آن ناحیه کبود شود. با این حال، این علائم معمولا به سرعت برطرف می شوند.

ممکن است فرد پس از آزمایش خون احساس سبکی سر یا سرگیجه کند، اما این می تواند موقتی باشد.

نتایج طبیعی در مقابل نتایج غیر طبیعی

یک نتیجه طبیعی منفی است و به این معنی است که فرد ژن صفت سلول داسی شکل را ندارد و بیماری سلول داسی ندارد

اگر آزمایش غربالگری مثبت باشد، پزشکان معمولاً آزمایش‌های بیشتری را برای کمک به تعیین وضعیت فرد تجویز می‌کنند. اگر آنها یک ژن جهش یافته داشته باشند، ممکن است دارای صفت سلول داسی شکل باشند، اما اگر هر دو ژن غیر طبیعی باشند، ممکن است به بیماری سلول داسی شکل مبتلا باشند.

HbS در افراد دارای صفت سلول داسی شکل، حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد هموگلوبین است. در بیماری سلول داسی شکل، این میزان به ۸۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش می یابد.

تست در ورزشکاران

توصیه می کند که دپارتمان ها و (NCAA) انجمن ملی ورزشکاران دانشگاهی کالج های ورزشی وضعیت سلول داسی شکل دانشجویان ورزشکار خود را تایید کنند .

در طول ورزش شدید، سلول های داسی می توانند جریان خون معمولی را مسدود کرده و عوارض جدی ایجاد کنند. بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹، هفت دانش‌آموز ورزشکار با ویژگی سلول داسی شکل در حین تمرین جان خود را از دست دادند.

درک وضعیت صفت سلول داسی شکل یک فرد، مربیان را قادر می سازد تا اقدامات احتیاطی را انجام دهند، اما به این معنا نیست که مربیان باید دانش آموزان را از دو میدانی حذف کنند .

خلاصه

آزمایش سلول داسی شامل نمونه برداری از خون و بررسی هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز برای کمک به پزشکان در تشخیص بیماری های سلول داسی است. آزمایش سلول داسی بخشی از آزمایشات غربالگری استاندارد نوزادان در ایالات متحده است.

برای افراد مهم است که وضعیت سلول داسی شکل خود را بدانند زیرا این بیماری می تواند عوارض جدی برای سلامتی ایجاد کند و افراد می توانند این بیماری را به فرزندان خود منتقل کنند.